mars-is-cool

Woda na Marsie – co się z nią stało?

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie – dziś Czerwona Planeta “przecieka”, wypuszczając wodór w kosmos.

Wodór na Marsie

Według raportu zespół naukowców z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz Instytutu Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka (MPS) w Niemczech odkrył możliwe wyjaśnienie, dlaczego Mars stał się dzisiaj suchą i zakurzoną planetą. W raporcie stwierdzono, że planeta Mars ma bardzo nietypowy obieg wody i pokazuje, że marsjańska atmosfera faktycznie wypuszcza wodór w przestrzeń kosmiczną.

Wykorzystując dane zebrane za pomocą teleskopów kosmicznych i sond kosmicznych analizujących pogodę Czerwonej Planety, naukowcy byli w stanie symulować to, co dzieje się w pewnych okresach marsjańskiego roku. To, co odkryli, było naprawdę zaskakujące. Naukowcy uważają, że wodór znaleziony w parze wodnej planety przenosi się z Marsa na otwartą przestrzeń. Zgodnie z raportem, woda może unosić się z niższej do górnej atmosfery w bardzo ograniczonym czasie w marsjańskich latach.

woda na Marsie marsiscool (2)
Woda na Marsie, źródło NASA

Para wodna na Marsie

„Kiedy na półkuli południowej jest lato, w pewnych porach dnia para wodna może lokalnie rosnąć z cieplejszymi masami powietrza i docierać do górnych warstw atmosfery”, powiedział Paul Hartogh z MPS.

Para następnie dociera do bieguna północnego, gdzie skrapla się w formę płynną, ale zamiast uderzać w ziemię, wypada z nieba. Podczas tego zjawiska mówi się, że niektóre cząsteczki wody pękają iw wyniku tego wyciekają atomy wodoru do przestrzeni.

Jeśli to prawda, może to być wiarygodne wyjaśnienie, dlaczego planeta Mars nie ma wody i może ostatecznie wyjaśnić, co stało się z życiem na Marsie, jeśli istniało wcześniej.

Wielu naukowców uważa, że ​​na Marsie istniały ogromne zbiorniki wodne. Agencje kosmiczne, takie jak NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), faktycznie wierzą, że masywne zbiorniki wodne istniały zarówno nad, jak i pod planetą. Istnieje wiele dowodów na to, że kiedyś istniała woda na planecie i mogła nawet wspierać życie. Obejmuje to bogate w wodę minerały i gliny, które można znaleźć w starszych regionach Marsa.

Planeta zmieniła się jednak znacznie przez miliardy lat. Niektórzy naukowcy uważają, że z powodu cienkiej atmosfery dwutlenku węgla i surowego środowiska powierzchniowego z przerzedzającą się atmosferą, która nie jest chroniona przez globalne pole magnetyczne, woda Marsa zniknęła i pozostawiła zimną i suchą planetę, którą poznaliśmy.

Źródło/ IBT

Zobacz więcej

SpaceX poszukuje najlepszych miejsc  do zaludnienia Marsa

Informacje sugerują, że firma rakietowa, założona przez potentata technologicznego Elona Muska, szuka stosunkowo płaskich, ciepłych i bezpiecznych miejsc lądowania dla swojego nowego pojazdu zwanego...

Apollo 11 historia projektu logotypu misji

Obecny miesiąc, lipiec zdecydowanie należy do misji Apollo 11 i historycznego udanego lądowania człowieka  na Księżycu. W tym roku obchodzimy okrągłą, 50 rocznicę tego...

Projekt Mars One zbankrutował

Projekt Mars One zbankrutował Projekt Mars One planował kolonizację planety do 2023 roku, niestety projekt zbankrutował i został rozwiązany. Naukowcy ostrzegli, że tak się stanie: ...

Polecane

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS – badania w kosmosie

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS - to  pierwsza stacja kosmiczna wybudowana  przy współpracy wielu krajów. Składa się z 16 modułów  Na stacji jednoczesne może przebywać...

Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa

Deimos . Mars jest czwartą według oddalenia od Słońca, planetą układu słonecznego. Jego nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Jest planetą...

Sonda Viking 1 – podróż na czerwoną planetę

Mars nie od dziś jest jedną z najpopularniejszych planet, jakie znane są ludzkości. Od dawna celem bezzałogowych misji badawczych jest potwierdzić, czy życie na Czerwonej Planecie jest w ogóle możliwe.