piątek , Listopad 22 2019
Strona główna / Planeta Mars / Woda na Marsie – co się z nią stało?

Woda na Marsie – co się z nią stało?

woda na Marsie marsiscool

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie – dziś Czerwona Planeta “przecieka”, wypuszczając wodór w kosmos.

Wodór na Marsie

Według raportu zespół naukowców z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz Instytutu Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka (MPS) w Niemczech odkrył możliwe wyjaśnienie, dlaczego Mars stał się dzisiaj suchą i zakurzoną planetą. W raporcie stwierdzono, że planeta Mars ma bardzo nietypowy obieg wody i pokazuje, że marsjańska atmosfera faktycznie wypuszcza wodór w przestrzeń kosmiczną.

Wykorzystując dane zebrane za pomocą teleskopów kosmicznych i sond kosmicznych analizujących pogodę Czerwonej Planety, naukowcy byli w stanie symulować to, co dzieje się w pewnych okresach marsjańskiego roku. To, co odkryli, było naprawdę zaskakujące. Naukowcy uważają, że wodór znaleziony w parze wodnej planety przenosi się z Marsa na otwartą przestrzeń. Zgodnie z raportem, woda może unosić się z niższej do górnej atmosfery w bardzo ograniczonym czasie w marsjańskich latach.

woda na Marsie marsiscool (2)
Woda na Marsie, źródło NASA

Para wodna na Marsie

„Kiedy na półkuli południowej jest lato, w pewnych porach dnia para wodna może lokalnie rosnąć z cieplejszymi masami powietrza i docierać do górnych warstw atmosfery”, powiedział Paul Hartogh z MPS.

Para następnie dociera do bieguna północnego, gdzie skrapla się w formę płynną, ale zamiast uderzać w ziemię, wypada z nieba. Podczas tego zjawiska mówi się, że niektóre cząsteczki wody pękają iw wyniku tego wyciekają atomy wodoru do przestrzeni.

Jeśli to prawda, może to być wiarygodne wyjaśnienie, dlaczego planeta Mars nie ma wody i może ostatecznie wyjaśnić, co stało się z życiem na Marsie, jeśli istniało wcześniej.

Wielu naukowców uważa, że ​​na Marsie istniały ogromne zbiorniki wodne. Agencje kosmiczne, takie jak NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), faktycznie wierzą, że masywne zbiorniki wodne istniały zarówno nad, jak i pod planetą. Istnieje wiele dowodów na to, że kiedyś istniała woda na planecie i mogła nawet wspierać życie. Obejmuje to bogate w wodę minerały i gliny, które można znaleźć w starszych regionach Marsa.

Planeta zmieniła się jednak znacznie przez miliardy lat. Niektórzy naukowcy uważają, że z powodu cienkiej atmosfery dwutlenku węgla i surowego środowiska powierzchniowego z przerzedzającą się atmosferą, która nie jest chroniona przez globalne pole magnetyczne, woda Marsa zniknęła i pozostawiła zimną i suchą planetę, którą poznaliśmy.

Źródło/ IBT

Zobacz również

atmosfera Marsa źródo ESA

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy …