piątek , Wrzesień 20 2019
Strona główna / Planeta Mars / Mars podstawowe informacje

Mars podstawowe informacje

Mars podstawowe informacje, źródło obrazu/ Nasa

Mars podstawowe informacje. W ostatnim czasie – ze względu na liczne projekty i plany choćby Elona Muska – Mars jest gorącym tematem. Podczas, gdy plany kolonizacji 4-tej planety od Słońca są szeroko dyskutowane, warto jest samemu dowiedzieć się odrobinę więcej na temat tej najbliższej nam planety.

Mars podstawowe informacje

Mars to planeta, znajdująca się tuż obok Ziemi. Zajmuje 4 miejsce w kolejności od Słońca. Posiada rzadką atmosferę. Jest światem zimnym i pustynnym. Pod wieloma względami jej struktura może być nam znajoma. Podobnie, jak Ziemia możemy na niej zaobserwować dynamicznie zmieniające się pory roku, a także różnorodną pogodę, aktywne wulkany i oblodzone bieguny.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo Marsa do Ziemi, to właśnie jedynie na tę planetę ludzkość posłała swoje łaziki, które mogły lepiej ją poznać. Dzięki nim naukowcy odkryli, że Mars jeszcze kilka miliardów lat temu, był planetą z dużą ilością wody, gęstą atmosferą i wyższą temperaturą. Mimo obecnie niezbyt sprzyjających, rozwijaniu się życia i osiedlaniu się na powierzchni, warunków, to właśnie Mars – jako najbliższy Ziemi pod względem odległości, jak i charakterystyce – jest brany pod uwagę jako miejsce na kolonizację dla ludzkości w przyszłości.


Mars odległość, rozmiar, orbita

Mars jest planetą o około 50% mniejszą od Ziemi. Jego średnica wynosi 3,390 km. Odległość Marsa od Słońca to 228 milionów km, co sprawia, że około 13 minut potrzeba, aby światło pochodzące z naszej gwiazdy dotarło na powierzchnię czerwonej planety.

Podobieństwo w stosunku do planety ludzkości, możemy zauważyć również pod względem długości dnia, który trwa tutaj 24,6 h. Jeden rok – czyli czas, w którym planeta wykonuje obrót wokół słońca – trwa na Marsie 687 ziemskich dni. Spójność Ziemi z czerwoną planetą, możemy widzieć również przy porównaniu jej osi nachylenia do orbity. W przypadku Marsa nachylenie to wynosi około 25 stopni, a w przypadku Ziemi 23,4 stopnie.

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że na Marsie również możemy zaobserwować pory roku. Warto jednak dodać, że ze względu na to, że Mars potrzebuje więcej czasu na okrążenie Słońca, to poszczególne pory roku, trwają na 4-tej planecie dłużej niż na Ziemi. Na długość pór roku na Marsie ma również wpływ jego orbita, która ma w jego przypadku kształt elipsy. To powoduje, że niektóre z nich – jak, np. wiosna – będą dłuższe od innych. I tak trwa ona na Marsie około 200 ziemskich dni. Najkrótszą porą roku jest na czerwonej planecie jesień – około 142 dni.

 

Mars podstawowe informacje 2
Mars podstawowe informacje, źródło obrazu/ Nasa

Mars skład – z czego składa się czerwona planeta?

Na początku odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle Mars jest czerwoną planetą. Dzieje się tak ze względu na utlenianie żelaza obecnego z jego powierzchni. Pierwiastek ten łączy się z tlenem (rdzewieje), czego efektem jest czerwony kolor powierzchni. Tak naprawdę jednak Mars jest o wiele bardziej kolorowy. Gdy przyjrzymy się jego zdjęciom, zobaczymy również liczne odcienie brązu i złota.

Planeta należy do grona planet skalistych. Posiada jądro, płaszcz i skorupę. Wnętrze Marsa – czyli jądro – ma średnicę około 1500-2100 km i jest złożone z niklu, żelaza i siarki. Otacza je kamienny płaszcz o grubości 1240 do 1880 km. Ponad kamiennym płaszczem znajduje się skorupa Marsa, w której składzie znajduje się żelazo, magnez, aluminium, wapno i potas. Liczy sobie ona od 10 do 50 km grubości.

Podsumowanie
Mars podstawowe informacje
Tytuł artykułu
Mars podstawowe informacje
Opis
Mars podstawowe informacje
Autor
Publikujący
Mars is cool
Logotyp

Facebook komentarze

Zobacz również

Źródło/ ISRO Indie

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji …

Advertisment ad adsense adlogger