mars-is-cool

Kiedy życie miało szansę zaistnieć na Marsie?

Kiedy życie miało szansę zaistnieć na Marsie? Po tym, jak gigantyczne meteoryty przestały go uderzać 4,4 miliarda lat temu.

Życie mogło znaleźć sposób na powstanie na Marsie 4,48 miliarda lat temu. To wtedy gigantyczne meteoryty przestały uderzać w Czerwoną Planetę i hamować rozwój życia.

Życie mogło kwitnąć między 3,5 miliarda a 4,2 miliarda lat temu, co wyprzedza najwcześniejsze dowody życia na Ziemi o 500 milionów lat.
Gdy uformowały się planety w naszym układzie słonecznym, częstotliwość i rozmiar meteorytów w układzie słonecznym zmniejszyły się. Ten stopniowy upadek otworzył okno, w którym warunki były dogodne, aby życie formowało się i trwało.

 

Życie na Marsie

Drobne, magmowe ziarna cyrkonu w tym fragmenty skał zostały wybite z Marsa, ale poza tym pozostały niezmienione przez ponad 4,4 miliarda lat. Są różne pomysły, kiedy ciężkie meteoryty ustały. Niektórzy naukowcy uważają, że planety przetrwały późniejszy etap bombardowania 3,8 miliarda lat temu. W ramach nowych badań naukowcy zbadali najstarsze ziarna mineralne z meteorytów, które ich zdaniem pochodzą z południowych wyżyn Marsa. Patrząc na nie na poziomie atomowym, naukowcy ustalili, że minerały pozostały niezmienione, ponieważ tworzyły się i krystalizowały w pobliżu powierzchni Marsa.Ziarna porównano z obszarami na Ziemi i księżycu, na które wpływ miały meteoryty. Ponad 80% ziaren mineralnych zostało zmienionych przez ekstremalne ciśnienie i temperaturę.

Naukowcy uważają, że próbki pokazują, że ciężkie meteoryty przestały uderzać w Marsa, zanim powstały ziarna mineralne. Oznacza to, że powierzchnia Marsa mogła być nadająca się do zamieszkania w czasie, gdy woda była obfita. Ich badanie zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Nature Geoscience.

„Olbrzymie uderzenia meteorytów na Marsie między 4,2 a 3,5 miliarda lat temu mogły w rzeczywistości przyspieszyć uwalnianie wczesnych wód z wnętrza planety, tworząc warunki dla reakcji życiowych” – powiedział Desmond Moser, autor badań i profesor nadzwyczajny w Western University Wydział Nauk o Ziemi i Geografii, w oświadczeniu. „Ta praca może wskazać dobre miejsca na pobranie próbek z Marsa”.
Laboratorium Cyrkonu i Akcesoriów uniwersyteckich, prowadzone przez Mosera, było kluczowe dla badań.

 

Łazik Mars 2020

mars 2020 nasa
źródło NASA mars 2020 nasa

Łazik Mars 2020 NASA, wystrzeliwany latem przyszłego roku, będzie gromadził i składował próbki na powierzchni Marsa, aby później przesłać je na Ziemię. Moser ma nadzieję, że jego badania pomogą w poinformowaniu, gdzie można pobrać te próbki.

źródło/CNN

Zobacz więcej

Projekt Mars One zbankrutował

Projekt Mars One zbankrutował Projekt Mars One planował kolonizację planety do 2023 roku, niestety projekt zbankrutował i został rozwiązany. Naukowcy ostrzegli, że tak się stanie: ...

Rosja rozważa dostarczenie systemu lądowania na Księżyc w 2029 roku

Rosja planuje wystrzelenie super-ciężkiej rakiety Don w 2029 r., Aby dostarczyć kompleksowi lądowania i lądowania na Księżyc, powiedział w rozmowach z firmą Sputnik źródło...

Lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta

Przy pomocy roboczego ramienia lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta. Kret to przyrząd, urządzenie zaprojektowane i zbudowane przez polską firmę Astronika.

Polecane

Budowa łazika Mars 2020 – video + galeria

Chcielibyście zajrzeć za kulisy budowy najnowszego łazika, który zostanie wykorzystany w misji Mars 2020. NASA zamontowała kamerę, która transmituje na żywo pracę nad roverem.  Zajrzyj...

Nominacje Emmy dla SpaceX Dragon Launch oraz misji Mars Insight

Dwie transmisje NASA dotyczące historycznych misji w eksploracji kosmosu zdobyły nominacje do Emmy za program interaktywny. NASA wygrała nagrodę Emmy  za obsługę SpaceX Demonstration...

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem. Mars i księżyc połączą się w zachwycający niebiański widok (10 lutego), a NASA ma kilka wskazówek,...