Strona główna Planeta Mars Dekada Marsa: jak lata 2020 mogą być nową erą eksploracji czerwonej planety

Dekada Marsa: jak lata 2020 mogą być nową erą eksploracji czerwonej planety

0
133
mars 2020 marsiscool
Źródło obrazu/ jpl.nasa.gov

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił duży postęp w eksploracji Marsa, ale nowa dekada może przynieść jeszcze więcej ekscytujących wiadomości – możliwe odkrycie życia na Marsie.

Naukowcy wiele się dowiedzieli o historii i ewolucji Marsa w ciągu ostatnich 10 lat. Misja łazika Curiosity prowadzona przez NASA, stwierdziła, że przynajmniej niektóre części planety były w stanie utrzymać życie podobne do Ziemi przez długie okresy czasu w przeszłości.

„To była bardzo udana i bardzo pouczająca misja, jeśli chodzi o ustalenie, że Mars jest planetą nadającą się do zamieszkania”, powiedział naukowiec projektu Curiosity, Ashwin Vasavada, z Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie w Kalifornii w zeszłym miesiącu podczas okrągłego stołu medialnego na dorocznym jesiennym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU) w San Francisco. „A teraz możemy przejść do następnego kroku programu i dowiedzieć się, czy życie kiedykolwiek się utrzymało”.

Ten następny krok rozpocznie się w lipcu tego roku od uruchomienia łazika Mars NASA 2020 i łazika Rosalind Franklin w Europie i Rosji, które będą poszukiwać śladów starożytnych organizmów na Czerwonej Planety.

Poszukiwanie życia może nie być jedynym frontem eksploracji Marsa w latach 2020. Jeśli rozwój kolonizującego Marsa, statku kosmicznego SpaceX pójdzie dobrze, możliwe jest, że ludzkość może postawić stopę na Czerwonej Planecie w ciągu następnych 10 lat.

Źródło/ Space.com