mars-is-cool

Przyszłość na Marsie

Przyszłość na Marsie. Postęp technologiczny i nieustająca chęć podboju kosmosu sprawia, że nie w tak odległej przyszłości możliwe będzie zamieszkanie Marsa. Nie jest to łatwa misja jednak dla współczesnych ludzi życie na Marsie jest możliwe. Technologie, jakimi dysponuje ludzkość, wystarczają na zbudowanie bazy kosmicznej, która pozwalałaby pierwszym śmiałkom na życie na Marsie. Pierwsza załogowa misja na Marsa ma mieć miejsce po 2030 roku, co stanowi bardzo bliską perspektywę podboju przez ludzi kosmosu.

Trudne warunki

Mars, jako planeta bardziej oddalona od Słońca niż Ziemia, charakteryzuje się również bardziej surowymi warunkami. Stała temperatura powietrza utrzymująca się poniżej zera oraz niemal stukrotnie niższe ciśnienie stanowią wyzwanie dla ludzi. Co więcej, atmosfera Marsa składa się w większości z dwutlenku węgla, który w dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia. Brak roślin na powierzchni tej planety sprawia, że produkcja tlenu jest niemożliwa, tym samym jest to powodem utrzymywania się w powietrzu wysokiego poziomu dwutlenku węgla. Te niesprzyjające warunki panujące na Marsie wymuszają konieczność zastosowania tzw. habitatu, czyli bazy kosmicznej, która choć w części, powinna być wybudowana przed przylotem pierwszych mieszkańców.

Baza na Marsie

Baza kosmiczna, która miałaby pełnić rolę domu dla pierwszych zasiedleńców jest jednym z ważniejszych elementów planu kolonizacji Marsa. Ludzie na Marsie, którzy zdecydują się zamieszkać na nowej planecie, większość czasu spędzać będą we wspomnianej bazie. Jest to niezwykle istotne ze względu na niesprzyjające warunki panujące na powierzchni planety. Baza na Marsie ma być wykonana według projektów zgłoszonych na sponsorowanym przez NASA konkursie. Inżynierowie rozważają wydruk bazy dzięki drukarce 3D, umożliwi to osiągnięcie dowolnych kształtów i rozmiarów planowanej bazy. Baza na Marsie ma być wykonana przez specjalne, autonomiczne roboty, które wysłane tam z Ziemi pozyskują lokalny materiał i budują ściany bazy.

Niezbędny tlen

Przyszłość na Marsie w dużej mierze zależy od dostępności do wody, tlenu i pożywienia. Atmosfera na Marsie w niemal 96% składa się dwutlenku węgla, który w dużej ilości jest szkodliwy dla ludzi. Brak tlenu jest jednak największym problemem. Naukowcy z NASA znają rozwiązanie również tego problemu. W 2020 roku planowane jest wysłanie maszyny Moxie na powierzchnię Marsa. Urządzenie to przetwarza atmosferę i wytrąca z niej niezbędny tlen. Tak uzyskany tlen posłuży do oddychania oraz jako paliwo dla rakiet.

palneta Mars, Mars, mars planeta, mars is cool 3

Niebezpieczne promieniowanie

Wartość promieniowania na Marsie jest stosunkowo niewielka. Jednak porównując ją do norm obowiązujących na Ziemi, to są one kilkunastokrotnie większe niż dopuszczalny poziom promieniowania przyjęty dla pracowników zakładów nuklearnych. Wynika to z rzadkiej atmosfery Marsa oraz braku pola magnetycznego. Przyjmując, że większość czasu mieszkańcy będą spędzać w bazie, musi ona posiadać specjalny dach, który będzie pochłaniał szkodliwe promieniowanie. Inżynierowie stworzyli projekt, który zakłada wykorzystanie regolitu, czyli gruntu znajdującego się na Marsie. Co więcej, NASA opracowała projekt w jaki sposób skonstruować ściany bazy. Cały proces ma bazować na wykorzystaniu mieszanki regolitu oraz plastiku i podgrzaniu ich w kuchence mikrofalowej. Dodatkowo, część pomieszczeń mieszkalnych ma powstać w specjalnie stworzonych jaskiniach.

Żywność na Marsie

Naukowcy z NASA odkryli ślady wody podczas przeprowadzanych przez nich badań. Daje to nadzieję na możliwość całkowitej kolonizacji Marsa w odległej przyszłości. Oprócz podstawowych potrzeb takich jak wspomniane woda oraz tlen, niezbędne do przeżycia jest również jedzenie. Skąd pozyskiwać żywność na Marsie? Inżynierowie przewidują, że pierwsze lata zasiedlania przez ludzi Marsa wymuszą konieczność dostarczania gotowego pożywienia z Ziemi. Jedzenie takie ma być uprzednio liofilizowane, co oznacza, że zostanie najpierw zamrożone, a następnie wysuszone. Co ciekawe, próbki gleby pobrane z Marsa wykazują, że nadaje się ona do uprawy. Może to pomóc w przyszłości hodować własne warzywa czy owoce. Ludzie na Marsie będą mogli również korzystać z metod uprawy roślin takich jak hydroponika, czyli uprawa roślin na pożywkach wodnych bez konieczności wykorzystywania gleby.

Skąd czerpać wodę?

Jak wspomniano wcześniej, naukowcy potwierdzili, że woda na Czerwonej Planecie była kiedyś obecna. Zakładając, że całe pokłady wody wsiąknęły w glebę, można będzie ją odnaleźć na głębokości około 300 m. Co więcej, na planecie występuje również woda w postaci lodowców, które pokryte są warstwą gleby oraz kurzu. Jednak dotarcie do tak ukrytej wody może nastręczać wielu problemów. Istnieje jednak alternatywa dla pozyskiwania wody na Marsie. Pierwsi mieszkańcy planety pozyskiwać będą wodę z wilgotnej atmosfery Marsa dzięki specjalnemu urządzeniu WAVAR, które zostało skonstruowane przez NASA.

palneta Mars, Mars, mars planeta, mars is cool 2

Niska temperatura

Inżynierowie z NASA, oprócz mechanicznego pozyskiwania wody oraz tlenu, planują również podwyższyć w przyszłości temperaturę panującą na planecie. Operacja ta nie należy do prostych, ponieważ zmiana temperatury wpłynie na bieguny planety. Planowane jest wykorzystanie do tego celu specjalnych, olbrzymich luster, które będą odbijały promienie słoneczne. Wzrost temperatury spowoduje po jakim czasie parowanie wody zawartej w glebie. To z kolei wywoła deszcze i umożliwi w konsekwencji wzrost roślin. Co ważne, opary wody zatrzymają po części szkodliwe promieniowanie kosmiczne.

Odległa przyszłość

Projekty i plany stworzone przez naukowców zakładają również niepowodzenie opisanej misji. Dla ludzi przyszłość na Marsie byłaby wtedy niedostępna. Jednak inżynierowie snują jeszcze bardziej śmiałe plany, które mają być alternatywą dla przystosowania Marsa dla ludzi. Mowa o genetycznie zmodyfikowanym człowieku, którego geny zostaną zmienione za pomocą zmienionych genów wirusów. Dzięki takiej mieszance powstanie człowiek odporny na promieniowanie kosmiczne oraz mogący oddychać dwutlenkiem węgla. Te wizje należą jednak do odległej przyszłości.

Źródło: naTemat

Zobacz więcej

Mars podstawowe informacje

Mars podstawowe informacje. W ostatnim czasie - ze względu na liczne projekty i plany choćby Elona Muska - Mars jest gorącym tematem. Podczas, gdy...

SpaceX testuje Falcon 9 by wykonać pierwszą komercyjną misję na Księżyc

SpaceX testuje Falcon 9 by wykonać pierwszą komercyjną misję na Księżyc Prawdopodobnie jest to trzecia inauguracja klasy orbitalnej w przypadku wzmacniacza, kolejne uruchomienie SpaceX może...

Budowa łazika Mars 2020 – video + galeria

Chcielibyście zajrzeć za kulisy budowy najnowszego łazika, który zostanie wykorzystany w misji Mars 2020. NASA zamontowała kamerę, która transmituje na żywo pracę nad roverem.  Zajrzyj...

Polecane

Przyszłość na Marsie

Przyszłość na Marsie. Postęp technologiczny i nieustająca chęć podboju kosmosu sprawia, że nie w tak odległej przyszłości możliwe będzie zamieszkanie Marsa. Nie jest to...

Ziemia na żywo z kosmosu 24/7 z ISS

Ziemia na żywo z kosmosu 24/7 z ISS. Jeżeli jeszcze o tym nie wiedzieliście, na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS zamontowane są kamery. Dzięki nim...

VIDEO: Mars InSight – jak wyglądały kolejne etapy przygotowania misji

Lądownik InSight osiadł na powierzchni Marsa 26 listopada 2018. Sprawdźcie jak przebiegały pierwsze przygotowania do kolejnej misji NASA Działania przed uruchomieniem InSight objęły... Planowanie przedprojektowe: Planowanie...