mars-is-cool

NASA wybiera kolejną główną misję planetarną. New Frontiers program

NASA wybiera kolejną główną misję planetarną, agencja finansuje również badania bardzo małych misji, które starają się wykorzystać postępy w technologii. New Frontiers program.

NASA wydała 26 czerwca informację medialną, w której ogłosiła, że ​​ogłosi wybór „ważnej nowej misji naukowej w celu zbadania naszego Układu Słonecznego”. Doradca nie podał dodatkowych szczegółów na temat misji, ale jednym z uczestników telekonferencji medialnej jest główny programista programu New Frontiers agencji misji planetarnych średniej klasy.

NASA wybrała dwóch finalistów na kolejną misję New Frontiers w grudniu 2017 r. do dalszych badań. Jedena, Comet Astrobiology Exploration SAmple Return, lub CAESAR, odwiedzi kometę 67P / Churyumov-Gerasimenko – tę samą kometę badaną przez misję Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej – i zwróci próbki jądra na Ziemię. Druga, Dragonfly, wyląduje na największym księżycu Saturna, Tytanie, a następnie przemieści się z punktu do punktu na jej powierzchni.

Agencja finalizowała recenzje dwóch proponowanych misji, chociaż społeczność nauk planetarnych nie spodziewała się wyboru w tym miesiącu. „Jesteśmy bliscy ogłoszenia tego i podjęcia decyzji w sprawie New Frontiers”, powiedział Lori Glaze, dyrektor działu nauk planetarnych NASA, podczas prezentacji 24 czerwca na spotkaniu grupy ds. Oceny małych organów (SBAG) w College’u Park, Maryland. „To będzie  w lipcu”.

New Frontiers program

New Frontiers to największy program NASA w zakresie konkurencyjnych misji planetarnych. Propozycje tej ostatniej rundy programu musiały mieścić się w ramach limitu kosztów rozwoju wynoszącego 850 mln USD, chociaż całkowite koszty misji, w momencie uruchomienia i operacji, prawdopodobnie przekroczą 1 mld USD.

Zbliżająca się selekcja New Frontiers nadchodzi tydzień po tym, jak NASA wybrała propozycje misji na drugim końcu spektrum kosztów. 19 czerwca NASA wybrała trzy proponowane małe misje planetarne do dalszych badań w ramach programu Small Innovative Missions for Planetary Exploration lub SIMPLEx.

Trzy koncepcje, wybrane spośród 12 wniosków złożonych w ubiegłym roku, otrzymają finansowanie w następnym roku na wstępny rozwój poprzez wstępny przegląd projektu. Misje muszą ważyć nie więcej niż 180 kilogramów, co pozwala im wystartować jako dodatkowe ładunki i kosztować od 15 milionów do 55 milionów dolarów.

Jeden z finalistów, Escape and Plasma Acceleration oraz Dynamics Explorers (EscaPADE), zostanie opracowany przez University of California Berkeley. Posiada dwa małe satelity, które trafiłyby na Marsa, aby zbadać, jak atmosfera planety traci masę i oddziałuje z wiatrem słonecznym. Janus, z University of Colorado i Lockheed Martin, użyłby małych saszetek o wadze około 40 kilogramów każda, by latać binarnymi asteroidami. Lunar Trailblazer, autorstwa Caltecha i Jet Propulsion Laboratory, jest księżycowym orbiterem do mapowania pokładów lodu wodnego za pomocą zaawansowanych instrumentów na podczerwień.

Oznacza to, że takie misje mogą być finansowane poza programem nauki planetarnej w NASA, umożliwiając wielokrotne selekcje, jeśli przejdą wstępne oceny. „Mamy potencjał, aby ostatecznie wybrać więcej niż jednego”, powiedziała. „Istnieje potencjał dla różnych źródeł finansowania dla każdego z nich”.

Inne agencje kosmiczne inwestują również w małe misje planetarne. ESA ogłosiła 19 czerwca wybór Comet Interceptor jako swojej pierwszej misji „Klasy F” lub „szybkiej” w programie naukowym Cosmic Vision. Takie misje muszą ważyć mniej niż 1000 kilogramów, a ich koszt nie może przekraczać 150 milionów euro (170 milionów dolarów).

Źródło/SPACENEWS

Zobacz więcej

Projekt Mars One zbankrutował

Projekt Mars One zbankrutował Projekt Mars One planował kolonizację planety do 2023 roku, niestety projekt zbankrutował i został rozwiązany. Naukowcy ostrzegli, że tak się stanie: ...

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11. Astronauta Michael Collins z radością słyszy więcej rozmów o misjach...

Nusantara Satu Mission

Dzisiaj, SpaceX ma rozpocząć drugą misję z udziałem rakiety Falcon 9 w tym roku. Falcon 9 przeniesie eklektyczne trio statków kosmicznych na wysoką orbitę...

Polecane

Fobos – księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata

Fobos (Phobos) księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata Jest naturalnym ciałem niebieskim, którego pochodzenie do dziś pozostaje zagadką. Fobos — jeden...

Kiedy życie miało szansę zaistnieć na Marsie?

Kiedy życie miało szansę zaistnieć na Marsie? Po tym, jak gigantyczne meteoryty przestały go uderzać 4,4 miliarda lat temu. Życie mogło znaleźć sposób na powstanie...

Nusantara Satu Mission

Dzisiaj, SpaceX ma rozpocząć drugą misję z udziałem rakiety Falcon 9 w tym roku. Falcon 9 przeniesie eklektyczne trio statków kosmicznych na wysoką orbitę...