piątek , Wrzesień 20 2019
Strona główna / Najnowsze / Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS – badania w kosmosie

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS – badania w kosmosie

między narodowa stacja komiczna ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS – to  pierwsza stacja kosmiczna wybudowana  przy współpracy wielu krajów. Składa się z 16 modułów  Na stacji jednoczesne może przebywać sześciu członków stałej załogi. Pierwsze moduły zostały wyniesione na orbitę w 1998 roku. Pierwsza załoga przybyła na stację w 2000 roku. 

Badania w kosmosie

między narodowa stacja komiczna ISS budowa insygnia symblo emblemat
między narodowa stacja komiczna ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to wyjątkowa platforma naukowa, która umożliwia naukowcom z całego świata wykorzystanie ich talentów w innowacyjnych eksperymentach, których nie można przeprowadzić nigdzie indziej. Chociaż każdy partner stacji kosmicznej ma odrębne cele agencyjne dla badań stacji, każdy z partnerów podziela jednolity cel, aby rozszerzyć uzyskaną wiedzę na rzecz poprawy człowieczeństwa. Dzięki postępowi wiedzy naukowej na naszej planecie, dbaniu o nasze zdrowie, rozwijaniu zaawansowanych technologii i zapewnieniu platformy kosmicznej, która inspiruje i kształci przyszłych liderów nauki i technologii, korzyści płynące z ISS będą napędzać dziedzictwo stacji kosmicznej jego badania wzmacniają gospodarkę i poprawiają jakość życia na Ziemi dla wszystkich ludzi.

 

Mikrograwitacja

Mikrograwitacja, czyli nieważkość, zmienia wiele obserwowalnych zjawisk w naukach fizycznych i przyrodniczych. Systemy i procesy dotknięte mikrograwitacją obejmują napięcie międzyfazowe, przepływ wielofazowy i przenoszenie ciepła, wielofazową dynamikę systemu, krzepnięcie i zjawiska pożaru oraz spalanie. Mikrograwitacja wywołuje szeroki wachlarz zmian w organizmach, od bakterii po ludzi, w tym globalne zmiany w ekspresji genów i trójwymiarową agregację komórek w architekturę podobną do tkanki.

 

Ekstremalne warunki

Ekstremalne warunki w przestrzeni kosmicznej ISS ​​obejmują narażenie na ekstremalne ciepło i zimne cykle, ultra niską próżnię, atomowy tlen i wysokie promieniowanie energetyczne. Testowanie i kwalifikowanie materiałów narażonych na te ekstremalne warunki dostarczyło danych umożliwiających wytwarzanie trwałych niezawodnych komponentów używanych na Ziemi, a także w najbardziej wyrafinowanych na świecie komponentach satelitarnych i kosmicznych. Orbita Ziemi z nachyleniem 51 stopni i na 90-minutowej orbicie zapewnia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS unikalny punkt obserwacyjny o wysokości około 240 mil (400 kilometrów) i ścieżce orbitalnej ponad 90% populacji Ziemi. Może to zapewnić lepszą rozdzielczość przestrzenną i zmienne warunki oświetleniowe w porównaniu do orbit synchronicznych z Słońcem typowych dla satelitów.

 

Badania wewnątrz stacji

Międzynarodowa stacja komiczna ISS
Międzynarodowa stacja komiczna ISS. Źródło obrazu / Nationa Academiess Pres

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS  znajduje się kilka obiektów badawczych wspierających badania naukowe nad mikrograwitacją, w tym w biologii, biotechnologii, fizjologii człowieka, materiałoznawstwie, naukach fizycznych i rozwoju technologii. Ładunek badawczy w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii zazwyczaj mieści się w standardowym stojaku, takim jak międzynarodowy standardowy stojak ładunkowy (ISPR). Mniejsze ładunki mogą zmieścić się w szafkach ISS przenoszonych w ramach szafy. Aktywny system odizolowania szafy ARIS jest zaprojektowany do izolowania stojaków ładunku przed wibracjami. ARIS jest aktywnym elektromechanicznym systemem tłumienia podłączonym do standardowego stojaka, który wyczuwa środowisko wibracyjne za pomocą akcelerometrów, a następnie tłumi je, wprowadzając siłę kompensującą

 

Badania na zewnątrz stacji ISS

Zewnętrzne platformy sprzętowe Earth and Space Science znajdują się w różnych miejscach na zewnątrz ISS. Lokalizacje obejmują zewnętrzny moduł ładunkowy Columbus (CEPF), rosyjski moduł serwisowy, japoński moduł eksperymentalny (JEM-EF), cztery przenośniki logistyczne EXPRESS (ELC) i spektrometr magnetyczny Alpha (AMS). Zewnętrzne badania obiektów obejmują te związane z astronomią; Obserwacja Ziemi; i narażenie na próżnię, promieniowanie, skrajną temperaturę i szczątki orbitalne. Zewnętrzne ładunki mogą być umieszczane w kilku lokalizacjach w segmentach amerykańskich S3 i P3 Truss. Zewnętrzne ładunki są umieszczane w trybie przyspieszonym przetwarzania eksperymentów na stelaże stacji kosmicznej (EXPRESS) Logistics Carrier (ELC). Dostępne są przestrzenie montażowe, a interfejsy zasilania i danych są standaryzowane, aby zapewnić szybką i prostą integrację ładowności. Ładunki mogą być montowane za pomocą Specjalnego Manipulatora Zręcznego (SPDM), Dextre, na ramieniu robota ISS.

między narodowa stacja komiczna ISS budowa
Między narodowa stacja komiczna ISS budowa. Źródło obrazu / nasa.gov

Facebook komentarze

Zobacz również

Źródło/ ISRO Indie

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji …

Advertisment ad adsense adlogger