mars-is-cool

Metan odkryty na Marsie

Metan odkryty na Marsie. Naukowcy potwierdzają istnienie możliwego gazu znakującego życie na Marsie

Naukowcy poświęcili znaczną uwagę i zasoby na poszukiwanie metanu na Marsie, a Europejska Agencja Kosmiczna i rosyjski Roscosmos nawet rozmieściły specjalny planetarny orbiter Trace Gas na planecie, aby wyszukiwać związek wraz z parą wodną i znaleźć wskazówki dotyczące co doprowadziło do ich powstania.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Obecność metanu na Marsie potwierdzona przez dwa niezależne ośrodki badawcze[/box]

Międzynarodowy zespół naukowców porównujący obserwacje wykonane przez dwa oddzielne statki kosmiczne z dnia na dzień w 2013 r. Ostatecznie potwierdził obecność metanu na Marsie, po ponad dziesięciu latach spekulacji po tym, jak sonda ESA odkryła istnienie pierwiastków śladowych mieszanka na Czerwonej Planecie.

Badanie, prowadzone przez dr Marco Giurannę z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki, zbadało pomiary z łazika Curiosity NASA i europejskiego Mars Express zrobionego dzień w czerwcu 2013 r., Definitywnie pokazując obecność śladowych ilości związku w atmosferze nad kraterem Gale , formacja o szerokości 154 kilometrów, usytuowana wzdłuż marsjańskiego równika i wcześniej uważana za wysuszone jezioro.

metan na marsie 3
metan na marsie Źródło obrazu/ sci.esa.int

„To bardzo ekscytujące i w dużej mierze nieoczekiwane” – powiedział dr Giuranna, rozmawiając z AFP. „Dwie całkowicie niezależne linie dochodzenia wskazywały na ten sam ogólny obszar najbardziej prawdopodobnego źródła metanu” – zauważył.

Oprócz potwierdzenia obecności metanu, naukowcy planetarni przeprowadzili modele komputerowe, aby dowiedzieć się, jakie jest jego źródło, dzieląc region wokół Krateru Gale na 30 siatek 250×250 km2. Doprowadziło to ich do wniosku, że metan prawdopodobnie pochodził spod formacji skalnej, gdzie jest zamrożony w postaci stałej i sporadycznie uwalniany.

 

metan na marsie 2
metan na marsie Źródło obrazu/ sci.esa.int

 

Źródło paliwa na Marsie

Giuranna namawia entuzjastów życia na Marsie, by nie dochodzili do żadnych przedwczesnych wniosków, mówiąc, że choć metan jest potencjalnym „wskaźnikiem życia mikrobiologicznego”, może być również wytwarzany przez procesy abiotyczne. Dotyczy to na przykład planet gazowych i lodowych, w tym Jupitura, Neptuna, Saturna i Urana. Ostatecznie Giuranna zauważyła, że ​​jeśli można znaleźć duże ilości metanu, związek może pomóc „podtrzymać trwałą obecność człowieka” na Marsie, w tym jako możliwe źródło paliwa, zarówno do budowy, jak i jako paliwo do statków kosmicznych przemieszczających się na Ziemię.

To ważne odkrycie jest następstwem opublikowania zdjęć przez doświadczonego orbitera badań atmosferycznych Mars Express w zeszłym miesiącu, który pokazał, że Mars mógł mieć kiedyś znacznie więcej wody niż przewidywano, z obrazami topograficznymi wskazującymi całą sieć rozgałęzień, wyschniętych rowów i dolin. kiedyś trzymał płyn, co jest kolejnym niezbędnym warunkiem życia opartego na węglu.

 

metan na marsie 4
metan na marsie Źródło obrazu/ sci.esa.int

Źródło/ Sputniknews

Zobacz więcej

Lądownik Phoenix podstawowe informacje

Lądownik Phoenix podstawowe informacje. Phoenix bezzałogowy lądownik był głównym elementem niewielkiej misji NASA Mars Scout Program. Sonda kosmiczna została wystrzelona na Marsa w dniu...

Woda na Marsie – co się z nią stało?

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie - dziś Czerwona Planeta "przecieka", wypuszczając wodór w...

Sonda Viking 1 – podróż na czerwoną planetę

Mars nie od dziś jest jedną z najpopularniejszych planet, jakie znane są ludzkości. Od dawna celem bezzałogowych misji badawczych jest potwierdzić, czy życie na Czerwonej Planecie jest w ogóle możliwe.

Polecane

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa. Zespół astronomów pod kierownictwem Marka Showaltera z SETI Institute użył Kosmicznego Teleskopu Hubble'a NASA / ESA...

Przyszłość na Marsie

Przyszłość na Marsie. Postęp technologiczny i nieustająca chęć podboju kosmosu sprawia, że nie w tak odległej przyszłości możliwe będzie zamieszkanie Marsa. Nie jest to...