mars-is-cool

Łazik Curiosity (Mars Science Laboratory) – innowacyjna sonda kosmiczna

Misja Mars Science Laboratory rozpoczęła się dokładnie 26 listopada 2011 roku. To właśnie tego dnia łazik Curiosity został wystrzelony na Marsa. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012 roku. Głównym celem tej bezzałogowej misji kosmicznej było zbadanie aktualnej sytuacji na Marsie, a także zjawisk występujących w przeszłości. Po 6 latach od rozpoczęcia badań naukowcy doszli do zaskakujących wniosków. Być może te odkrycia na zawsze zmienią losy świata. Warto przyjrzeć się się sondzie kosmicznej, bez której misja nie byłaby możliwa do zrealizowania.

 

Łazik Curiosity – ogólna budowa

Sonda kosmiczna Curiosity wyróżnia się niezwykle złożoną budową. Łazik przypomina nieco pojazd wyposażony w sześć kół. Oczywiście wyposażony jest również w specjalistyczne oprzyrządowanie badawcze oraz ramieniem robotycznym. Nie mogło zabraknąć takich elementów, jak m.in. system nawigacyjny, system umożliwiający komunikację, awionika, czy też oprogramowanie. Zastosowano również radioizotopowy generator termoelektryczny, który stanowi autonomiczne źródło zasilania.

Warto dodać, że system jezdny łazika Curiosity bazuje na budowie poprzednich łazików marsjańskich (Sojourner, Spirit i Opportunity). W tym przypadku mechanizm różnicowy został zastąpiony drążkiem różnicowym. Podobnie, jak w poprzednich wersjach, zastosowano niezależny napęd na każde koło. W kołach przednich oraz tylnych występują siłowniki sterowania. Umożliwiają one nie tylko obracanie się pojazdu w miejscu, ale również poruszanie się po łuku.

W łaziku zastosowano zawieszenie typu rocker-bogie. To rozwiązanie pozwala na stabilną i bezpieczną pracę pojazdu nawet w najcięższych warunkach. Drążek różnicowy łączy lewe oraz prawe koła. Nawet, jeśli jedno koło znajduje się w niebezpiecznym położeniu (np. pokonuje wysoką przeszkodę), to sonda pozostanie w kontakcie z podłożem. Wózek bogie stanowi połączenie pomiędzy środkowymi, a tylnymi kołami. W jego centralnej części znajduje się przegub z jednym stopniem swobody. Na podwozu umieszczony jest kadłub pojazdu, który łączy się z drążkiem różnicowym za pomocą osi stałej.

Zawieszenie rocker-bogie

Na uwagę zasługuje fakt, że zawieszenie rocker-bogie nie posiada sprężyn, dzięki czemu nacisk wszystkich kół na podłoże jest niemal identyczny. To szczególnie ważne podczas poruszania się po piasku lub innym niestabilnym podłożu. W przypadku, gdy koła przednie lub wózek natrafią na przeszkodę, to pozostałe koła natychmiast znajdą się w korzystnym położeniu. Dla przykładu – podnosząc prawe koło do góry, koło lewe obniży się o tę samą wartość. Tak samo jest w odwrotnym przypadku, jeżeli podniesiemy koła lewe na określoną wysokość, to koła prawe obniżą się o tę wartość. Podniesienie dwóch przednich kół łazika sprawi, że zostanie on podniesiony do góry. Główną przyczyną jest to, że koła nie mają możliwości przemieszczenia się względem kadłuba.
Aluminiowe koła łazika posiadają średnicę 50 cm. Dodatkowe wsparcie sprężyste jest zasługą zakrzywionych szprych tytanowych. Konstrukcja sondy umożliwia poruszanie się 4cm/s, jeśli podłoże jest płaskie i twarde. Projekt zakładał, że łazik będzie mógł przejechać więcej niż 20 km podczas misji. Nowoczesny system zawieszenia stanowił jednocześnie system lądowania. Niwelował on siłę powstałą podczas uderzenia pojazdu o podłożę w trakcie lądowania. Ponadto może zostać wykorzystany do kopania pod powierzchnią. Podczas wystąpienia takiego zjawiska, jedno skrajne koło będzie obracane, natomiast pozostałe pięć kół zostanie unieruchomione.

Łazik Curiosity
Łazik Curiosity Źródło: NASA

Łazik Curiosity – podstawowe funkcje

Na pokładzie sondy Curiosity znajduje się szereg wyjątkowych urządzeń, które umożliwiają dokładne zbadanie zjawisk występujących na Marsie. Podstawowym elementem wyposażenia jest MEDLI (Mars Science Laboratory Entry Descent and Landing Instrument), który umożliwia zebranie szczegółowych informacji o atmosferze w momencie lądowania sondy. Specjalistyczna kamera MARDI (Mars Descent Imager) pozwoliła na dokładne określenie położenia łazika. Ponadto dostarczyła ona zdjęć z każdego etapu lądowania. Działo laserowe ChemCam zostało stworzone z myślą o badaniu marsjańskich skał. Po strzeleniu laserem w skałę następuje odparowanie niewielkiej próbki. Owe opary badane są przez urządzenie zwane spektrografem. Dzięki temu można poznać nie tylko skład chemiczny danej skały, ale nawet dokładne proporcje składników.

Urządzenie CheMin (Chemistry and Mineralogy) służy do analizy różnego typu minerałów zalegających na powierzchni planety. Zostało ono zaprojektowane z nadzieją odkrycia wody na Marsie. Działanie jest relatywnie proste – pierwszym krokiem jest wywiercenie przez łazika dziury w skale, a następnie pobranie próbki. Zdobyty materiał zostanie przesłany do CheMin i poddany analizie (m.in. za pomocą Rentgena).
Jednym z najważniejszych przyrządów jest SAM (Sample Analysis at Mars), który bada występowanie węgla, tlenu i azotu. Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie oznak życia na Marsie. To urządzenie poszukuje również śladów metanu oraz elementów organicznych. Równie ważny jest DAN (Dynamic Albedo of Neutrons), który ma za zadanie poszukiwanie wody. Za jego pomocą można odkryć zarówno pokłady wody w postaci płynnej, jak i stałej (lodu).

Radiation Assessment Detector

Istotnym elementem wyposażenia sondy jest RAD (Radiation Assessment Detector), dzięki któremu naukowcy mogą zbadać promieniowanie na powierzchni czerwonej planety. Przyrząd umożliwia także dokonanie oceny prawdopodobieństwa występowania mikrobów. Przeprowadzone badanie może posłużyć do analizy oddziaływania promieniowania na kosmonautę.

Ciekawym gadżetem jest MAHLI (Mars Hand Lens Images), czyli kamera makro. Dzięki niej możliwe jest wykonanie fotografii obiektom o wielkości 12,5 mikrometra. Kamera MastCam pozwala na zrobienie zdjęć panoramicznych otoczenia, w którym znajduje się łazik. Wyróżnia się ona wyjątkowo czułą matrycą o niezwykle wysokiej rozdzielczości. Zestaw kamer Hazcams i Navcams służy głównie do kontroli pracy łazika. Ich głównym zadaniem jest wyłapanie przeszkód, które mogłyby stanąć na drodze poruszającego się pojazdu. Usytuowane są na maszcie sondy. Służą nie tylko do nawigacji, ale także wykonywania zdjęć 3D.

Łazik Curiosity, lądowanie na MArsie

Zobacz więcej

Czy na Marsie występują trzęsienia ziemi?

Czy na Marsie występują trzęsienia ziemi? A raczej „trzęsienia Marsa”? I czego mogłyby nas nauczyć o Czerwonej Planecie? Dowiedz się więcej w tym 60-sekundowym wideo. https://www.youtube.com/watch?v=7Dc-8WOtJPY

Podbój Marsa plany na 2020 rok

Co 26 miesięcy Ziemia i Mars osiągają punkt krytyczny względem siebie, punkt zwany koniunkcją. Pomimo pozornej nieistotności, ten punkt jest tak naprawdę...

Apollo 11 historia projektu logotypu misji

Obecny miesiąc, lipiec zdecydowanie należy do misji Apollo 11 i historycznego udanego lądowania człowieka  na Księżycu. W tym roku obchodzimy okrągłą, 50 rocznicę tego...

Polecane

Podbój Marsa plany na 2020 rok

Co 26 miesięcy Ziemia i Mars osiągają punkt krytyczny względem siebie, punkt zwany koniunkcją. Pomimo pozornej nieistotności, ten punkt jest tak naprawdę...

Emirates Mars Mission EMM podstawowe informacje

W tym roku wystartuje misja marsjańska przygotowywana przez agencję kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Emirates Mars Mission w skrócie EMM. Będzie to...

Nasa 2020

Wystrzeliwanie astronautów w kosmos, wysyłanie nowego łazika na Marsa i kontynuowanie przygotowań do ludzkich misji na Księżyc to tylko niektóre z rzeczy, które NASA...