czwartek , Listopad 14 2019
Strona główna / Aktualności / Europejski łazik marsjański ExoMars gotowy do końcowego testu

Europejski łazik marsjański ExoMars gotowy do końcowego testu

ESA Exomars rover źródło/ ESA

Łazik ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej przyjeżdża do Francji na końcowe testy przed misją w przyszłym roku.

Łazik ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej przybył do Francji na ostateczne testy, zanim będzie przygotowany na misję w przyszłym roku. Nazwany Rosalind Franklin od angielskiego chemika, łazik ma na celu ustalenie, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie. Będzie także lepiej poznawać istnienie wody na czerwonej planecie.

ExoMars 

Budowa łazika zajęła 18 miesięcy w lotniczej bazie Airbusa w Stevenage w Wielkiej Brytanii,  teraz łazik spędzi cztery miesiące na testach w zakładzie firmy w Tuluzie we Francji, aby upewnić się, że będzie działał w trudnych marsjańskich warunkach

Temperatury na Marsie spadają w nocy do –120 ° C. Pomimo izolacji wewnętrzna temperatura łazika spadnie do –60 ° C.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, łazik zostanie następnie dołączony do etapu przelotu i lądowania statku kosmicznego, a następnie wysłany do kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w celu wystrzelenia w lipcu 2020 r. Inny zespół pracuje nad weryfikacją systemu spadochronowego, który bezpiecznie umieści łazik na Marsie.

Wielka Brytania jest drugim po Włoszech największym uczestnikiem misji ExoMars, dzięki czemu zdobyła prawo do budowy i nazwania łazika.

źródło/ the guardian

Zobacz również

atmosfera Marsa źródo ESA

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy …