mars-is-cool

Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa

Deimos . Mars jest czwartą według oddalenia od Słońca, planetą układu słonecznego. Jego nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Jest planetą wewnętrzną, która posiada cienką atmosferę. Jego powierzchnia usiana jest kraterami uderzeniowym i zawiera tlenki żelaza. 

Księżyce Marsa

Mars posiada dwa księżyce: Deimosa i Fobosa. Są one małe i posiadają nieregularny kształt. Być może są one przechwyconymi planetoidami lub ciałami, które utworzone zostały z materii wyrzuconej przez uderzenia z powierzchni planety.

Oba księżyce zostały odkryte w 1877 roku przez Asapha Halla. Nazwy ich pochodzą od synów Aresa – greckiego boga wojny. Fobos oznacza strach, natomiast Deimos – trwogę. Synowie towarzyszyli ojcu w bitwach. W mitologii Rzymian odpowiednikiem Aresa był Mars.

Charakterystyka księżyca Deimos

Przypuszcza się, że Deimos jest dawną planetoidą, która w stronę Marsa skierowana została przez pole grawitacyjne Jowisza. Jedna z hipotez mówi, że początkowo silnie wydłużona orbita wokółmarsjańska została obniżona oraz zmieniona w prawie kołową w wyniku hamowania aerodynamicznego w atmosferze w trakcie zbliżania się do planety.

Deimos ma wymiary 15 x 12 x 10 km i jest silnie niesferyczny, podobnie jak większość ciał niewielkich rozmiarów. Składa się z lodu oraz ze skał, które są bogate w węgiel. Podobnie zresztą jak chondryty węgliste i planetoidy typu C. Powierzchnia pokryta jest kraterami, które wypełnione są grubą warstwą regolitu. Dlatego powierzchnia Deimosa jest gładsza niż u Fobosa. Jego dwa największe kratery mają średnicę około trzech kilometrów. Upamiętniają pisarzy, którzy jeszcze przed odkryciem wspominali o “dwóch księżycach Marsa”. Stąd też wzięły się nazwy tych kraterów – Swift od nazwiska Jonathana Swifta i Voltaire od przydomka Woltera.

Deimos - jeden z dwóch księżycy Marsa
Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa. Fot. NASA

Charakterystyka orbity

Mars widziany z Deimosa jest czterysta razy jaśniejszy i tysiąc razy większy niż Księżyc w pełni. Średnica kątowa Deimosa widzianego z Marsa jest nie większa niż 3′ i gołym okiem jest trudna do odróżnienia od zwykłej gwiazdy. Maksymalna jasność Deimosa widziana z Marsa jest podobna do Wenus widzianej z Ziemi.

Okres obiegu Deimosa wynosi 30 godzin 17 minut i 55 sekund i prawie pokrywa się z długością marsjańskiej doby, która wynosi 24,5 h. Natomiast dla obserwatora, który znajdować się będzie na równiku, między wschodem i zachodem tego księżyca, mija aż 2,7 dnia. Niewielka odległość Deimosa od Marsa i niewielkie nachylenie jego orbity, powoduje, że nie można go obserwować z okolic okołobiegunowych planety. Z szerokości większej niż 82,7°.

Zaćmienie

Na marsjańskim niebie bardzo częstym zjawiskiem jest zaćmienie Deimosa przez cień Marsa. Spowodowane jest to tym, że obiega go w niewielkiej odległości. Zaćmienie może trwać nawet do czterech godzin. W związku z niewielkim rozmiarem księżyca jest to przeważnie zaćmienie całkowite.

Zobacz więcej

Lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta

Przy pomocy roboczego ramienia lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta. Kret to przyrząd, urządzenie zaprojektowane i zbudowane przez polską firmę Astronika.

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA. Eksperci ds. Klimatu z NASA oraz Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) będą dostarczać roczne dane o globalnych temperaturach...

Nowa mapa wszystkich lądowań na Marsie

Właśnie powstała nowa mapa każdej próby lądowania na Marsie (udanej i nieudanej) stworzona przez amerykańską organizację Planetary Society. Zbliża...

Polecane

Projekt Mars One zbankrutował

Projekt Mars One zbankrutował Projekt Mars One planował kolonizację planety do 2023 roku, niestety projekt zbankrutował i został rozwiązany. Naukowcy ostrzegli, że tak się stanie: ...

Amazon planuje uruchomić 3200 satelitów internetowych

Amazon oficjalnie złożył wniosek do Federal Communications Commission (FCC) o uruchomienie 3.236 satelitów szerokopasmowych. Internetowy sprzedawca próbuje połączyć pozostałe dziesiątki milionów ludzi z internetem,...

Ultra-małe bakterie mogą rozwijać się na Marsie

Ultra-małe bakterie mogą rozwijać się w środowisku bardzo podobnym do młodego Marsa. Kiedy próbujesz dowiedzieć się, czy kiedykolwiek istniało życie na Marsie, jednym ze...