piątek , Wrzesień 20 2019
Strona główna / Najnowsze / Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa

Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa

phobos mars, Mars planeta, mars is cool

Deimos . Mars jest czwartą według oddalenia od Słońca, planetą układu słonecznego. Jego nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Jest planetą wewnętrzną, która posiada cienką atmosferę. Jego powierzchnia usiana jest kraterami uderzeniowym i zawiera tlenki żelaza. 

Księżyce Marsa

Mars posiada dwa księżyce: Deimosa i Fobosa. Są one małe i posiadają nieregularny kształt. Być może są one przechwyconymi planetoidami lub ciałami, które utworzone zostały z materii wyrzuconej przez uderzenia z powierzchni planety.

Oba księżyce zostały odkryte w 1877 roku przez Asapha Halla. Nazwy ich pochodzą od synów Aresa – greckiego boga wojny. Fobos oznacza strach, natomiast Deimos – trwogę. Synowie towarzyszyli ojcu w bitwach. W mitologii Rzymian odpowiednikiem Aresa był Mars.

Charakterystyka księżyca Deimos

Przypuszcza się, że Deimos jest dawną planetoidą, która w stronę Marsa skierowana została przez pole grawitacyjne Jowisza. Jedna z hipotez mówi, że początkowo silnie wydłużona orbita wokółmarsjańska została obniżona oraz zmieniona w prawie kołową w wyniku hamowania aerodynamicznego w atmosferze w trakcie zbliżania się do planety.

Deimos ma wymiary 15 x 12 x 10 km i jest silnie niesferyczny, podobnie jak większość ciał niewielkich rozmiarów. Składa się z lodu oraz ze skał, które są bogate w węgiel. Podobnie zresztą jak chondryty węgliste i planetoidy typu C. Powierzchnia pokryta jest kraterami, które wypełnione są grubą warstwą regolitu. Dlatego powierzchnia Deimosa jest gładsza niż u Fobosa. Jego dwa największe kratery mają średnicę około trzech kilometrów. Upamiętniają pisarzy, którzy jeszcze przed odkryciem wspominali o “dwóch księżycach Marsa”. Stąd też wzięły się nazwy tych kraterów – Swift od nazwiska Jonathana Swifta i Voltaire od przydomka Woltera.

Deimos - jeden z dwóch księżycy Marsa
Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa. Fot. NASA

Charakterystyka orbity

Mars widziany z Deimosa jest czterysta razy jaśniejszy i tysiąc razy większy niż Księżyc w pełni. Średnica kątowa Deimosa widzianego z Marsa jest nie większa niż 3′ i gołym okiem jest trudna do odróżnienia od zwykłej gwiazdy. Maksymalna jasność Deimosa widziana z Marsa jest podobna do Wenus widzianej z Ziemi.

Okres obiegu Deimosa wynosi 30 godzin 17 minut i 55 sekund i prawie pokrywa się z długością marsjańskiej doby, która wynosi 24,5 h. Natomiast dla obserwatora, który znajdować się będzie na równiku, między wschodem i zachodem tego księżyca, mija aż 2,7 dnia. Niewielka odległość Deimosa od Marsa i niewielkie nachylenie jego orbity, powoduje, że nie można go obserwować z okolic okołobiegunowych planety. Z szerokości większej niż 82,7°.

Zaćmienie

Na marsjańskim niebie bardzo częstym zjawiskiem jest zaćmienie Deimosa przez cień Marsa. Spowodowane jest to tym, że obiega go w niewielkiej odległości. Zaćmienie może trwać nawet do czterech godzin. W związku z niewielkim rozmiarem księżyca jest to przeważnie zaćmienie całkowite.

Podsumowanie
Deimos - jeden z dwóch księżycy Marsa
Tytuł artykułu
Deimos - jeden z dwóch księżycy Marsa
Opis
Deimos - jeden z dwóch księżycy Marsa
Autor
Publikujący
Mars is cool
Logotyp

Facebook komentarze

Zobacz również

Źródło/ ISRO Indie

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji …

Advertisment ad adsense adlogger