czwartek , Grudzień 5 2019
Strona główna / Misje na Marsa / Czym jest koniunkcja Marsa ze słońcem i dlaczego to ma znaczenie?

Czym jest koniunkcja Marsa ze słońcem i dlaczego to ma znaczenie?

Czym jest koniunkcja Marsa ze słońcem? Codzienne rozmowy między antenami na Ziemi a antenami kosmicznymi NASA na Marsie był na kilka tygodni znacznie cichsze.

To dlatego, że Mars i Ziemia były po przeciwnych stronach Słońca, okres znany jako koniunktura słoneczna Marsa. Słońce wydala gorący, zjonizowany gaz ze swojej korony, która rozciąga się daleko w przestrzeń kosmiczną. Podczas koniunktury słonecznej gaz ten może zakłócać sygnały radiowe, gdy inżynierowie próbują komunikować się z statkami na Marsie, niszcząc polecenia i powodując nieoczekiwane zachowanie naszych eksploratorów kosmosu. Aby być bezpiecznym, inżynierowie wstrzymują się z wysyłaniem poleceń, gdy Mars znika wystarczająco daleko za koroną Słońca.

„To znowu był ten czas” – powiedział Roy Gladden, menedżer Mars Relay Network w NASA’s Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. „Nasi inżynierowie od miesięcy przygotowywali się do koniunktury. Nadal  gromadzili dane naukowe na Marsie, a niektórzy próbowali wysłać te dane na ziemię. Ale nie  dowodziliśmy statkiem kosmicznym z obawy, że mógł reagować na błędne polecenie. ”

Kiedy to się dzieje?

Skojarzenie słoneczne występuje co dwa lata. Tym razem wstrzymanie wydawania poleceń – zwanych „moratorium dowodzenia” – trwało od 28 sierpnia do 7 września 2019 r. Niektóre misje przestaną wcześniej dowodzić statkiem kosmicznym w ramach przygotowań do moratorium.

Co dzieje się ze statkiem kosmicznym?

Chociaż niektóre instrumenty na pokładzie statku kosmicznego – zwłaszcza kamery generujące duże ilości danych – były nieaktywne, wszystkie statki kosmiczne Mars NASA kontynuowały badania; miały po prostu znacznie prostsze listy rzeczy do zrobienia, niż normalnie.

Na powierzchni Marsa łazik Curiosity przestał jeździć, a lądownik InSight nie poruszał swoim robotycznym ramieniem. Nad Marsem zarówno orbiter Odyssey, jak i Mars Reconnaissance Orbiter nadal gromadziły dane z Curiosity i InSight w celu przesłania ich na Ziemię. Jednak tylko Odyssey podjął próbę przekazania tych danych na Ziemię przed zakończeniem koniunkcji. W międzyczasie inny orbiter MAVEN nadal gromadził własne dane naukowe, ale w tym czasie nie obsługiwał żadnych operacji przekazywania.

Wszystko to oznacza tymczasową przerwę w strumieniu surowych obrazów dostępnych z Curiosity, InSight i innych misji Marsa. Sprzężenie słoneczne Marsa ma wpływ na operacje wszystkich statków kosmicznych znajdujących się obecnie na Marsie, nie tylko NASA.

Co się stanie, gdy zakończy się koniunktura słoneczna?

Po zakończeniu połączenia statek kosmiczny przełał zgromadzone dane do Deep Space Network NASA, systemu masowych naziemnych anten radiowych zarządzanych przez JPL. Inżynierowie spędzili około tygodnia na pobieraniu informacji przed wznowieniem normalnych operacji statku kosmicznego.

 

Źródło/NASA

Zobacz również

atmosfera Marsa źródo ESA

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy …