Strona główna Planeta Mars VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

0
240
atmosfera Marsa źródo ESA
atmosfera Marsa źródo ESA

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy i ma znacznie cieńszą atmosferę, z objętością atmosferyczną mniejszą niż 1% ziemskiej. Skład atmosferyczny jest również znacząco różny: głównie na bazie dwutlenku węgla, podczas gdy Ziemia jest bogata w azot i tlen.

Atmosfera Marsa ewoluowała

Dowody na powierzchni sugerują, że Mars był kiedyś znacznie cieplejszy i bardziej wilgotny.

Zrozumienie, czy życie mogło kiedykolwiek istnieć w takich warunkach, jest jednym z gorących tematów eksploracji Marsa i misji ESA – Roscosmos ExoMars. ExoMars Trace Gas. Orbiter jest w stanie wykryć skład gazów śladowych planety – które stanowią mniej niż 1% objętości atmosfery Marsa – w niewielkich ilościach. Chociaż stanowi bardzo niewielką część ogólnego spisu atmosferycznego, w szczególności metan daje kluczowe wskazówki dotyczące obecnego stanu aktywności planety.

Na Ziemi żywe organizmy uwalniają znaczną część metanu na planecie. Jest także głównym składnikiem naturalnie występujących złóż gazu węglowodorowego, a udział w nim zapewnia także aktywność wulkaniczna i hydrotermalna. Ze względu na kluczową rolę, jaką biologia naturalna odgrywa w produkcji metanu na Ziemi, potwierdzenie istnienia metanu na Marsie i rozróżnienie jego potencjalnych źródeł jest najwyższym priorytetem Orbitera Trace Gas ExoMars.

atmosfera Marsa źródo ESA
atmosfera Marsa źródo ESA

Planety na tej grafice nie mają skali. Wartości atmosferyczne Marsa są mierzone przez łazik Curiosity NASA.

źródo/ ESA

Źródło/ NASA