mars-is-cool

Zjednoczone Emiraty Arabskie lecą na Marsa. Orbiter Hope

Misja, orbiter Mars Hope, zakończyła budowę i planuje wystartować tego lata wśród innych statków kosmicznych zmierzających do Czerwonej Planety. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Zjednoczone Emiraty Arabskie staną się czwartym lub piątym krajem, który okrąży Mars w lutym przyszłego roku.

„Wyjazd na Marsa nie był głównym celem” – powiedział Space.com Omran Sharaf, szef misji statku kosmicznego Hope, znanego również jako Misja Marsjacka Emirates. „To środek do osiągnięcia większego celu: przyspieszenia rozwoju w naszym sektorze edukacyjnym, sektorze akademickim”.

Sharaf po raz pierwszy usłyszał o planie Marsa w listopadzie 2013 r., Gdy przygotowywał się do startu swojego wcześniejszego projektu, satelity obserwującego Ziemię o nazwie DubaiSat-2. Misja Mars Hope rozpoczęła się od polecenia premiera ZEA Mohammeda bin Rashida Al Maktouma: Wyślij sondę naukową zbudowaną w ZEA na Marsa przed 50. rocznicą tego kraju w grudniu 2021 r., W ramach ustalonego budżetu.

Były też inne ograniczenia: „Nauka musi być wyjątkowa. Cokolwiek robisz, nie powinno to być coś, co robiono wcześniej”, powiedział Sharaf, powiedział premier. „Powinniśmy go budować, a nie kupować, i współpracować z innymi, nie zaczynaj od zera”.

Skakanie z orbity Ziemi na Marsa w mniej niż dekadę jest dużym krokiem, ale celowym dla ZEA, który w 2006 roku skierował swój wzrok na loty kosmiczne. „Tylko 50% tych misji [na Marsa] zakończyło się sukcesem”, Sarah Al Amiri , lider naukowy misji i minister stanu ZEA ds. nauk zaawansowanych, powiedział Space.com. „Zapewnia sposób myślenia, jaki ZEA muszą mieć w młodości, która będzie istotną częścią gospodarki post-naftowej w ZEA. Chodzi o poszerzanie horyzontów i stawianie im wyzwań w czasach, gdy ZEA jest stosunkowo młoda jako naród.”

Misja ma uczcić 50. rocznicę narodu. „Musimy dogonić narody, które istnieją od stuleci” – powiedział Al Amiri.

Odkrywanie nauki

Gdy misja Hope rozwinęła się od pomysłu do projektu, członkowie zespołu zaczęli budować kontakty z naukowcami badającymi Marsa, którzy mogliby pomóc im w kształtowaniu celów statku kosmicznego, oraz z doświadczonymi naukowcami od Marsa, którzy mogliby nauczyć ich projektowania i budowy sondy.

W tym ostatnim przypadku centrum kosmiczne ZEA podpisało umowę z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Kosmosu Uniwersytetu Colorado w Boulder.

Aby uzyskać pomoc w nauce, przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich skontaktowali się z grupą analityczną Mars Exploration Program Analysis Group, grupą doradczą zwołaną przez NASA, w której skład wchodzą naukowcy z całego świata. W szczególności członkowie zespołu Hope musieli zidentyfikować naukowo wartościowe zadanie, które było wykonalne dla tej misji.

„Nie lecimy tam tylko po to, by ogłosić przybycie na Marsa” – powiedział Al Amiri.

Po tych konsultacjach Al Amiri i zespół znaleźli cel swojej misji na Marsa. „Była duża luka w całkowitym zrozumieniu atmosfery Marsa”. „Nie mamy pełnego zrozumienia systemu pogodowego Marsa przez cały rok”.

Al Amiri powiedział, że poprzednie i obecne misje gromadziły obserwacje marsjańskiej pogody, ale tylko kilka razy w ciągu dnia. Pomiary te często pochodzą z misji powierzchniowych, a zatem są dość ograniczone geograficznie. Pogoda jest zbyt złożona i połączona ze sobą, aby naukowcy mogli naprawdę zrozumieć, jak działa na podstawie takich fragmentarycznych danych.

źródło/ SPACE.COM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz więcej

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa. Zespół astronomów pod kierownictwem Marka Showaltera z SETI Institute użył Kosmicznego Teleskopu Hubble'a NASA / ESA...

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA. Eksperci ds. Klimatu z NASA oraz Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) będą dostarczać roczne dane o globalnych temperaturach...

Europejski łazik marsjański ExoMars gotowy do końcowego testu

Łazik ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej przyjeżdża do Francji na końcowe testy przed misją w przyszłym roku. Łazik ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej przybył do Francji na...

Polecane

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem. Mars i księżyc połączą się w zachwycający niebiański widok (10 lutego), a NASA ma kilka wskazówek,...

Czy na Marsie istniało życie?

Czy na Marsie istniało życie? Planeta Mars od lat ciekawi i intryguje naukowców. Śmiałe plany kolonizacji planety oraz przekształcanie jej atmosfery dla potrzeb ludzi...

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury Międzynarodowa współpraca astronomów zaprezentowała obserwacje paradygmatu olbrzymiej czarnej dziury w sercu odległej galaktyki Messiera 87. Event Horizon Telescope (EHT) -...