mars-is-cool

Zjednoczone Emiraty Arabskie lecą na Marsa. Orbiter Hope

Misja, orbiter Mars Hope, zakończyła budowę i planuje wystartować tego lata wśród innych statków kosmicznych zmierzających do Czerwonej Planety. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Zjednoczone Emiraty Arabskie staną się czwartym lub piątym krajem, który okrąży Mars w lutym przyszłego roku.

„Wyjazd na Marsa nie był głównym celem” – powiedział Space.com Omran Sharaf, szef misji statku kosmicznego Hope, znanego również jako Misja Marsjacka Emirates. „To środek do osiągnięcia większego celu: przyspieszenia rozwoju w naszym sektorze edukacyjnym, sektorze akademickim”.

Sharaf po raz pierwszy usłyszał o planie Marsa w listopadzie 2013 r., Gdy przygotowywał się do startu swojego wcześniejszego projektu, satelity obserwującego Ziemię o nazwie DubaiSat-2. Misja Mars Hope rozpoczęła się od polecenia premiera ZEA Mohammeda bin Rashida Al Maktouma: Wyślij sondę naukową zbudowaną w ZEA na Marsa przed 50. rocznicą tego kraju w grudniu 2021 r., W ramach ustalonego budżetu.

Były też inne ograniczenia: „Nauka musi być wyjątkowa. Cokolwiek robisz, nie powinno to być coś, co robiono wcześniej”, powiedział Sharaf, powiedział premier. „Powinniśmy go budować, a nie kupować, i współpracować z innymi, nie zaczynaj od zera”.

Skakanie z orbity Ziemi na Marsa w mniej niż dekadę jest dużym krokiem, ale celowym dla ZEA, który w 2006 roku skierował swój wzrok na loty kosmiczne. „Tylko 50% tych misji [na Marsa] zakończyło się sukcesem”, Sarah Al Amiri , lider naukowy misji i minister stanu ZEA ds. nauk zaawansowanych, powiedział Space.com. „Zapewnia sposób myślenia, jaki ZEA muszą mieć w młodości, która będzie istotną częścią gospodarki post-naftowej w ZEA. Chodzi o poszerzanie horyzontów i stawianie im wyzwań w czasach, gdy ZEA jest stosunkowo młoda jako naród.”

Misja ma uczcić 50. rocznicę narodu. „Musimy dogonić narody, które istnieją od stuleci” – powiedział Al Amiri.

Odkrywanie nauki

Gdy misja Hope rozwinęła się od pomysłu do projektu, członkowie zespołu zaczęli budować kontakty z naukowcami badającymi Marsa, którzy mogliby pomóc im w kształtowaniu celów statku kosmicznego, oraz z doświadczonymi naukowcami od Marsa, którzy mogliby nauczyć ich projektowania i budowy sondy.

W tym ostatnim przypadku centrum kosmiczne ZEA podpisało umowę z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Kosmosu Uniwersytetu Colorado w Boulder.

Aby uzyskać pomoc w nauce, przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich skontaktowali się z grupą analityczną Mars Exploration Program Analysis Group, grupą doradczą zwołaną przez NASA, w której skład wchodzą naukowcy z całego świata. W szczególności członkowie zespołu Hope musieli zidentyfikować naukowo wartościowe zadanie, które było wykonalne dla tej misji.

„Nie lecimy tam tylko po to, by ogłosić przybycie na Marsa” – powiedział Al Amiri.

Po tych konsultacjach Al Amiri i zespół znaleźli cel swojej misji na Marsa. „Była duża luka w całkowitym zrozumieniu atmosfery Marsa”. „Nie mamy pełnego zrozumienia systemu pogodowego Marsa przez cały rok”.

Al Amiri powiedział, że poprzednie i obecne misje gromadziły obserwacje marsjańskiej pogody, ale tylko kilka razy w ciągu dnia. Pomiary te często pochodzą z misji powierzchniowych, a zatem są dość ograniczone geograficznie. Pogoda jest zbyt złożona i połączona ze sobą, aby naukowcy mogli naprawdę zrozumieć, jak działa na podstawie takich fragmentarycznych danych.

źródło/ SPACE.COM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz więcej

Cele naukowe misji Mars InSight

Misja InSight ma dwa główne cele, każdy z kilkoma badaniami naukowymi, mającymi pomóc w odkryciu procesu, który ukształtował wszystkie skaliste planety w wewnętrznym Układzie...

Łazik Curiosity (Mars Science Laboratory) – innowacyjna sonda kosmiczna

Misja Mars Science Laboratory rozpoczęła się dokładnie 26 listopada 2011 roku. To właśnie tego dnia łazik Curiosity został wystrzelony na Marsa. Lądowanie nastąpiło 6...

Misja Mars Pathfinder

Misja Mars Pathfinder. Zafascynowanie człowieka kosmosem od lat jest ogromne. Najlepszym przykładem są liczne misje i miliardy dolarów, które rocznie przeznaczane są na badania....

Polecane

Nasa 2020

Wystrzeliwanie astronautów w kosmos, wysyłanie nowego łazika na Marsa i kontynuowanie przygotowań do ludzkich misji na Księżyc to tylko niektóre z rzeczy, które NASA...

Deimos – jeden z dwóch księżycy Marsa

Deimos . Mars jest czwartą według oddalenia od Słońca, planetą układu słonecznego. Jego nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Jest planetą...

Apollo 11 historia projektu logotypu misji

Obecny miesiąc, lipiec zdecydowanie należy do misji Apollo 11 i historycznego udanego lądowania człowieka  na Księżycu. W tym roku obchodzimy okrągłą, 50 rocznicę tego...