mars-is-cool

SpaceX poszukuje najlepszych miejsc  do zaludnienia Marsa

Informacje sugerują, że firma rakietowa, założona przez potentata technologicznego Elona Muska, szuka stosunkowo płaskich, ciepłych i bezpiecznych miejsc lądowania dla swojego nowego pojazdu zwanego Starship.

SpaceX rozwija potężny dwustopniowy statek rakietowy do lądowania 150 ton i do 100 osób jednocześnie na Marsie, a pierwsze misje rozpoczną się w połowie 2020 roku.

Każde potencjalne miejsce lądowania to miejsce, w którym zamrożona woda może być zakopana pod odrobiną czerwonego brudu, a zatem dostępna dla robotów i ludzi. Ten lód można teoretycznie wydobywać, topić i zamieniać w cenne zapasy, takie jak woda, powietrze i paliwo rakietowe.

Pisarz Robert Zimmerman po raz pierwszy napisał o obrazach na swojej stronie Beyond the Black po przejrzeniu nowej partii danych z Mars Reconnaissance Orbiter NASA. Zimmerman zauważył kilka zdjęć z tytułami, które zawierały słowa „Candidate Landing Site for SpaceX Starship”.

„Mówiąc łagodnie, najbardziej intrygujące jest odkrycie, że SpaceX zaczyna badać miejsce, w którym może wylądować na Marsie”, napisał Zimmerman, dodając, że każde miejsce jest prawdopodobne, aby znaleźć zakopany lód.

Teleskop HiRISE

Nowe zdjęcia pochodzą z HiRISE, teleskopu obsługiwanego przez Uniwersytet Arizony, zamontowanego na statku kosmicznym MRO. Aparat teleskopu może sfotografować obiekty powierzchni w rozdzielczości nawet 1 stopy na piksel – trzykrotnie większej niż Ziemia w Google Maps i na równi z satelitami szpiegowskimi.

HiRISE może wykonać wiele dużych zdjęć na orbicie i przesłać je dziesiątki milionów kilometrów z powrotem na Ziemię. Dlatego naukowcy muszą składać “zamówienia” z interesującymi miejscami z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Chociaż Zimmerman wyróżnił cztery miejsca lądowania statku kosmicznego w katalogu HiRISE, Business Insider znalazł dziewięć dotyczących zdjęć Marsa związanych z SpaceX.  Wszystkie prośby o zdjęcie statku kosmicznego zostały złożone przez Nathana R. Williamsa, geologa planetarnego w NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Williams wcześniej poprosił o dziesiątki zdjęć na poparcie nadchodzącej misji łazika Mars 2020, która podejmie próbę lądowania w kraterze Jezero. Poprosił także o dziesiątki zdjęć, które wsparłyby nieistniejącą już misję Red Dragon na Marsa.

„Był związany umową o nieujawnianiu informacji ze SpaceX i nie mógł komentować” – powiedział Zimmerman po skontaktowaniu się z Williamsem w sprawie wniosków o zdjęcie statku kosmicznego. (Ani Williams, ani NASA JPL nie odpowiedziały natychmiast na prośbę Business Insider o komentarz.)

Strona HiRISE pokazuje, że 29 kwietnia Williams poprosił o 18 różnych zdjęć Marsa. W szczególności poprosił o dwa obrazy dla każdego miejsca – każdy pod nieco innym kątem – w celu zbudowania par stereo-anaglifów. Takie pary mogą ujawnić dokładniejsze szczegóły 3D dotyczące lokalizacji, w tym jej terenu i niebezpieczeństw lądowania. Z dziewięciu miejsc, które Williams poprosił HiRISE o obserwację, sześć opublikowało zdjęcia, dwa nie zostały jeszcze opublikowane, a jedna jeszcze nie została sfotografowana.

Musk powiedział w ostatnich latach, że chce, aby SpaceX pomógł zbudować samowystarczalne miasto na Marsie do połowy lat 50. XX wieku.

Aby to zrobić, nie bankrutując, potrzebuje jednak wielu statków kosmicznych i umiejętności tankowania ich na czerwonej planecie. Firma ma nadzieję, że Starship będzie w pełni nadawał się do ponownego użycia – pierwsza tego rodzaju rakieta – w celu obniżenia kosztów. Tankowanie na Marsie jest kluczem do uruchomienia programu Muska, dlatego SpaceX wybrał metan jako swoje paliwo.

Musk twierdzi, że wykorzystując energię słoneczną (a może nuklearną), proces zwany reakcją Sabatiera może przekształcić wodę i dwutlenek węgla w cienkiej marsjańskiej atmosferze w metan. Paliwo to wraz z tlenem wydobytym z wody można wykorzystać do tankowania statków kosmicznych na loty powrotne na Ziemię, a także zapewnić oddychające powietrze i wodę pitną.

Osiem z dziewięciu możliwych miejsc lądowania znajduje się na granicy dwóch głównych regionów o nazwie Arcadia Planitia (na północy) i Amazonis Planitia (na południu).

źródło/ Business Insider, spaceX MARS
źródło/ Business Insider, spaceX MARS

Regiony te są najprawdopodobniej bogate w źródła lodu pod powierzchnią. Pewne dowody na to dają kształt pobliskich kraterów, które wydają się tonąć po uderzeniu meteorytu, wystawiają lód na działanie marsjańskiej atmosfery, która ma około 1% grubości na Ziemi. Funkcjonalnie jest to próżnia, która powoduje, że odsłonięty teraz lód sublimuje w powietrze w taki sam sposób, jak blok suchego lodu podczas rozgrzewania.

Źródło/ Business Insider

Zobacz więcej

Ziemia na żywo z kosmosu 24/7 z ISS

Ziemia na żywo z kosmosu 24/7 z ISS. Jeżeli jeszcze o tym nie wiedzieliście, na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS zamontowane są kamery. Dzięki nim...

Łazik Curiosity (Mars Science Laboratory) – innowacyjna sonda kosmiczna

Misja Mars Science Laboratory rozpoczęła się dokładnie 26 listopada 2011 roku. To właśnie tego dnia łazik Curiosity został wystrzelony na Marsa. Lądowanie nastąpiło 6...

Wizjoner i marzyciel – czyli Elon Musk i kolonizacja Marsa

Elon Musk - niezwykle charyzmatyczny właściciel firmy SpaceX - chce w niedługim czasie zorganizować lot załogowy na Marsa, który ma zmienić wyobrażenie ludzkości na...

Polecane

VIDEO: Mars InSight – jak wyglądały kolejne etapy przygotowania misji

Lądownik InSight osiadł na powierzchni Marsa 26 listopada 2018. Sprawdźcie jak przebiegały pierwsze przygotowania do kolejnej misji NASA Działania przed uruchomieniem InSight objęły... Planowanie przedprojektowe: Planowanie...

Aktywność wulkaniczna pod powierzchnią Marsa?

Aktywność wulkaniczna pod powierzchnią Marsa? Mars od dawna uważany jest za martwy geologicznie świat. Czy pod powierzchnią nadal może być aktywność wulkaniczna? Podmorskie jezioro...

Zjednoczone Emiraty Arabskie lecą na Marsa. Orbiter Hope

Misja, orbiter Mars Hope, zakończyła budowę i planuje wystartować tego lata wśród innych statków kosmicznych zmierzających do Czerwonej Planety. Jeśli wszystko pójdzie...