piątek , Wrzesień 20 2019
Strona główna / Aktualności / Sejsmometr InSight
InSight mars
Źródło obrazu/ NASA/JPL-Caltech

Sejsmometr InSight

Sejsmometr InSight . W ciągu ostatnich kilku tygodni lądownik InSight dokonał korekty sejsmometru ustawionego na powierzchni Marsa w dniu 19 grudnia. Teraz osiąga kolejny kamień milowy, umieszczając kopułę na sejsmometrze, aby instrument mógł zbierać dokładne dane. Sejsmometr da naukowcom pierwsze spojrzenie na głębokie wnętrze Czerwonej Planety, pomagając im zrozumieć, jak powstaje ona i inne skaliste planety.

Tarcza wiatrowa i termiczna pomaga chronić wrażliwy instrument przed wstrząsami wiatrów, które mogą dodać “szum” do danych. Aerodynamiczny kształt kopuły powoduje, że wiatr naciska go w kierunku powierzchni planety, upewniając się, że się nie przewróci. Spódnica wykonana z kolczugi i koców termicznych dzwoni w dnie, pozwalając mu łatwo osiąść na skałach, choć w lokalizacji InSight jest ich niewiele.

Jeszcze większym problemem dla sejsmometru InSight – zwanego Eksperymentem sejsmicznym dla struktury wnętrza (SEIS) – jest zmiana temperatury, która może rozszerzać i skracać metalowe sprężyny i inne części wewnątrz sejsmometru. Tam, gdzie lądował InSight, temperatury wahają się o około 170 stopni Fahrenheita (94 stopni Celsjusza) w ciągu dnia Marsa lub zolu.

Na Ziemi sejsmometry są często pochowane w podziemnych kryptach o długości około metra (1,2 metra), co pomaga utrzymać stałą temperaturę. InSight nie może zbudować skarbu na Marsie, więc misja polega na kilku środkach ochrony sejsmometru. Tarcza jest pierwszą linią obrony.

Sejsmometr InSight

Drugą linią obrony jest sam SEIS, który został specjalnie opracowany, aby skorygować wahania temperatury na marsjańskiej powierzchni. Sejsmometr został tak zbudowany, że w miarę jak niektóre części rozszerzają się i kurczą, inne robią to w przeciwnym kierunku, aby częściowo anulować te efekty. Dodatkowo przyrząd jest uszczelniony próżniowo w tytanowej kuli, która izoluje jej wrażliwe wnętrze i zmniejsza wpływ temperatury.

Ale nawet to nie wystarczy. Kula zamknięta jest w kolejnym pojemniku izolacyjnym – sześciokątnej skrzynce w kolorze miedzi widocznej podczas wdrażania SEIS. Ściany tego pudełka są pokryte miodem z komórkami, które zatrzymują powietrze i uniemożliwiają poruszanie się. Mars zapewnia doskonały gaz dla tej izolacji: jego cienka atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla, który przy niskim ciśnieniu jest szczególnie wolny, aby przewodzić ciepło.

Dzięki tym trzem barierom izolacyjnym SEIS jest dobrze chroniony przed “szumem” termicznym, który przenika do danych i maskuje fale sejsmiczne, które zespół InSight chce badać. Na koniec, większość dodatkowych zakłóceń ze środowiska marsjańskiego może zostać wykryta przez czujniki pogodowe InSight, a następnie odfiltrowany przez naukowców misji.

Z sejsmometrem na ziemi i przykrytym, zespół InSight przygotowuje się do następnego kroku: rozłożenie sondy przepływu ciepła, zwanej Heat Flow i Physical Properties Package (HP3), na powierzchnię Marsa. Oczekuje się, że nastąpi to w przyszłym tygodniu.

Podsumowanie
Sejsmometr InSight
Tytuł artykułu
Sejsmometr InSight
Opis
W ciągu ostatnich kilku tygodni lądownik InSight dokonał korekty sejsmometru
Autor
Publikujący
Mars is cool
Logotyp

Facebook komentarze

Zobacz również

Źródło/ ISRO Indie

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger