mars-is-cool

Pola magnetyczne Marsa wokół lądownika Misji Mars Insight – pole magnetyczne Marsa

Pola magnetyczne Marsa wokół lądownika Misji Mars Insight NASA są 10 razy silniejsze niż się spodziewali naukowcy. Kiedy lądownik z wykorzystaniem narzędzi sejsmicznych, geodezyjnych (Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) wylądował na Marsie w listopadzie 2018 r., Rozpoczął swoją dwuletnią podstawową misję badania sejsmologii Marsa.

A teraz, nieco ponad półtora roku później, wyniki pierwszych dwunastu miesięcy lądownika na powierzchni Marsa zostały opublikowane w serii badań. Jedno z tych badań, które zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Geosciences, odkryło kilka dość interesujących faktów na temat pól magnetycznych na Marsie.

Według stojącego za nimi zespołu badawczego pole magnetyczne w kraterze, w którym wylądował InSight, jest dziesięć razy silniejsze niż oczekiwano. Odkrycia te mogą pomóc naukowcom rozwiązać kluczowe tajemnice dotyczące formowania się Marsa i późniejszej ewolucji. Odczyty te zostały uzyskane przez czujnik magnetyczny InSight, który badał pola magnetyczne w strefie lądowania misji. Ten płytki krater, zwany „ Homestead hollow ”, znajduje się w regionie zwanym Elysium Planitia – płaską gładką równiną na północ od równika. Region ten został wybrany, ponieważ ma właściwą kombinację płaskiej topologii, niskiego wzniesienia i niskich zanieczyszczeń, aby umożliwić InSight sondowanie głęboko w głąb Marsa.

Przed tą misją najlepsze szacunki marsjańskich pól magnetycznych pochodziły z satelitów na orbicie i były uśredniane na odległościach przekraczających 150 kilometrów (93 mil). Catherine Johnson, profesor nauk o Ziemi, Oceanie i Atmosferze na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej oraz starszy naukowiec w Planetary Science Institute (PSI), była głównym autorem badania. Jak powiedziała w najnowszej historii UBC News:

Namagnesowanie Marsa na małych obszarach

„Jedną z wielkich niewiadomych z poprzednich misji satelitarnych było to, jak wyglądało namagnesowanie Marsa na małych obszarach. Umieszczając pierwszy czujnik magnetyczny na powierzchni, uzyskaliśmy cenne nowe wskazówki dotyczące struktury wewnętrznej i górnej atmosfery Marsa, które pomogą nam zrozumieć jak powstały – i inne podobne planety ”.

mars insight mars is cool
Mars Insight

Pole magnetyczne Marsa

Pomiar pól magnetycznych na Marsie jest kluczem do zrozumienia natury i siły globalnego pola magnetycznego (inaczej magnetosfery), którą Mars miał miliardy lat temu. Obecność tej magnetosfery została odkryta z obecności namagnesowanych skał na powierzchni planety. Według danych zebranych przez MAVEN i inne misje naukowcy przewidują, że około 4,2 miliarda lat temu pole magnetyczne Marsa nagle „wyłączyło się”. Spowodowało to, że wiatr słoneczny powoli zdzierał marsjańską atmosferę przez następne kilkaset milionów lat, co doprowadziło do tego, że powierzchnia stała się obecnie suchym i wysuszonym miejscem. Ponieważ większość skał na powierzchni Marsa jest zbyt młoda, aby mogła zostać namagnesowana przez to nieistniejące już pole, zespół uważa, że ​​musi pochodzić z głębszych podziemi Marsa.

Jak wyjaśnił Johnson:

„Uważamy, że pochodzi ze znacznie starszych skał, które są zakopane gdziekolwiek od kilkuset stóp do dziesięciu kilometrów pod ziemią. Nie bylibyśmy w stanie tego wywnioskować bez danych magnetycznych oraz informacji geologicznych i sejsmicznych dostarczonych przez InSight”.

Łącząc dane InSight z odczytami magnetycznymi uzyskanymi w przeszłości przez marsjańskie orbitery, Johnson i jej koledzy mają nadzieję na dokładne określenie, które skały są namagnesowane i ile mają lat. Wysiłki te zostaną wzmocnione przez przyszłe misje badające skały marsjańskie, takie jak łazik Mars 2020 NASA, łazik Rosalind Franklin ESA oraz chińska misja Huoxing-1 (HX-1) – które mają wystartować tego lata.

źródło/ SCIENCE ALERT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz więcej

Nowa mapa wszystkich lądowań na Marsie

Właśnie powstała nowa mapa każdej próby lądowania na Marsie (udanej i nieudanej) stworzona przez amerykańską organizację Planetary Society. Zbliża...

Ludzie polecą na Marsa, będziemy Marsjanami

Ludzie polecą na Marsa. Fizycy i astronauci spotkają się, aby omówić perspektywy osiedlenia się na Czerwonej Planecie.    Ludzie polecą na Marsa Czterominutowy film zatytułowany Podróż na...

Lądownik Phoenix podstawowe informacje

Lądownik Phoenix podstawowe informacje. Phoenix bezzałogowy lądownik był głównym elementem niewielkiej misji NASA Mars Scout Program. Sonda kosmiczna została wystrzelona na Marsa w dniu...

Polecane

Nowa era w transporcie kosmicznym – SpaceX – Dragon

SpaceX przeszedł w sobotę do historii, uruchamiając swoją sondę Crew Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po raz pierwszy prywatna firma uruchomiła własny statek kosmiczny,...

Valles Marineris największy kanion w układzie słonecznym

Valles Marineris to system kanionów biegnący wzdłuż marsjańskiej powierzchni na wschód od regionu Tharsis. Ponad 4000 km (2500 mil), 200 km (120 mil) szerokości...

Lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta

Przy pomocy roboczego ramienia lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta. Kret to przyrząd, urządzenie zaprojektowane i zbudowane przez polską firmę Astronika.