mars-is-cool

Podbój Marsa plany na 2020 rok

Co 26 miesięcy Ziemia i Mars osiągają punkt krytyczny względem siebie, punkt zwany koniunkcją. Pomimo pozornej nieistotności, ten punkt jest tak naprawdę kluczowy dla eksploracji Czerwonej Planety. Podbój Marsa plany na 2020 rok.

Wynika to z faktu, że podczas koniunkcji Mars i Ziemia ustawiają się tak, aby ilość delta-v (lub po prostu paliwa) potrzebna do osiągnięcia Marsa była znacznie niższa niż w inny sposób, umożliwiając dostarczenie sond przy użyciu naszej obecnej technologii rakietowej. Okres otaczający taką koniunkcję może trwać tylko kilka dni, tworząc „okno transferu”, w którym najbardziej ekonomiczna jest podróż z Ziemi na Marsa.

Te okna transferu istnieją dla każdej kombinacji ciał planetarnych i są niezwykle pomocne, ale mają jedną poważną przeszkodę: okna transferu nie można opóźnić, więc jeśli misja nie jest gotowa, trzeba przygotować się na długi czas oczekiwania do kolejnej koniunkcji.

Okno transferu w tym roku będzie miało największą liczbę misji, jaką kiedykolwiek uruchomiono. Będzie miało wyraźnie międzynarodowy smak. Cztery statki kosmiczne mają wystartować w tym roku, z jedną sondą z USA, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a drugą sondą ze współpracy między Europą a Rosją.

Łazik Mars 2020 i Mars Helicopter Scout

Pierwszy to łazik Mars 2020, amerykańska misja podróżująca do krateru Jezero. Mimo że korzysta z tego samego podwozia łazika co Curiosity, Mars 2020 ma zupełnie nowe instrumenty naukowe i waży 1050 kg w porównaniu z 899 kg Curiosity. Mars 2020 przywiezie także niesamowitego towarzysza na powierzchnię Marsa; Mars Helicopter Scout, pierwsza maszyna latająca, która będzie podróżowała w trudnej atmosferze Marsa. Helikopter poleci przed łazikiem na krótkie odległości, aby wypatrywać potencjalnych zagrożeń i interesujących miejsc.

Ze względu na obecność dawnego jeziora i delty w kraterze Jezero, co sugeruje, że bieżąca woda była obecna przez długi czas, Mars 2020 ma na celu zbadanie geologii tego obszaru, poszukiwanie oznak życia na Marsie w przeszłości.

Mars2020 Mission-Helicopter
Mars2020 Mission-Helicopter

Misja Hope Mars

Następna jest Misja Hope Mars, orbiter opracowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Będzie to pierwsza arabska misja na Marsa, a jej przybycie zbiega się z 50. rocznicą niepodległości ZEA. Sama misja zbada warunki klimatyczne i pogodowe Czerwonej Planety, takie jak powstawanie burz pyłowych i zmierzy właściwości marsjańskiej atmosfery. W gruncie rzeczy Hope (lub Al-Amal) dąży do tego, by być pierwszym prawdziwym „satelitą pogodowym” innej planety.

Chińska misja Huoxing-1

Wejście Chin do tego okna będzie pierwszą niezależną chińską misją na inną planetę, i będzie się nazywać Mars Global Orbiter Remote Sensing Orbiter i Small Rover (znany również jako Huoxing-1). Misja składa się z łazika, który zejdzie na powierzchnię Marsa gdzieś w Utopii Planitii, oraz orbitera, który zbada ogólny marsjański skład powierzchni i minerałów.

Łazik i orbiter przeprowadzą indywidualne i wspólne eksploracje środowiska Marsa i będą próbowali znaleźć biosignatury wytworzone przez przeszłe lub obecne życie Marsa. Ten ostatni cel, podobny do celu z Marsa 2020, zostanie osiągnięty dzięki instrumentom analizy chemicznej na łaziku oraz instrumentom radarowym penetrującym ziemię w obu statkach kosmicznych.

Misja Huoxing-1 marsiscoo
Misja Huoxing-1 Źródło/space.skyrocket.de

Misja łazika ExoMars

Wreszcie, jest misja łazika ExoMars, z łazikiem Rosalind Franklin i jego platformą dostawczą Kazachok („Mały Kozak” po rosyjsku) skierowaną na równinę o nazwie Oxia Planum. W przeciwieństwie do innych misji rozpoczynających się w tym roku, ExoMars to wspólny wysiłek rosyjskiej Roscosmos i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i prawdopodobnie będzie pierwszym udanym lądowaniem obu narodów / agencji. Poprzedni lądownik ExoMars, Schiaparelli EDM, rozbił się na powierzchni Marsa z powodu usterki żyroskopu.

Celem misji, podobnie jak wielu innych, jest poszukiwanie materiału organicznego, który mógłby być oznaką marsjańskiego życia. Jednak w przeciwieństwie do innych, zrobi to pod powierzchnią, używając wiertła o długości 2 metrów, nieporównywalnego z niczym na dzisiejszej powierzchni Marsa. Rosalind Franklin spróbuje wwiercić się głęboko ze względu na ekstremalne środowisko, promieniowanie Marsa, które ma tendencję do całkowitego niszczenia substancji organicznych wystawionych na działanie środowiska powierzchniowego. Jednak pod powierzchnią promieniowanie znacznie się zmniejsza, zachowując materiał organiczny i umożliwiając życie żywym organizmom marsjańskim.

Jednak ExoMars 2020 ma problemy techniczne ze swoimi spadochronami, które są niezbędne do udanego lądowania na Marsie. Ponieważ dwa kolejne testy spadochronowe nie powiodły się z powodu rozdarć w materiale i nie było widocznego przejrzystego rozwiązania, Rosalind Franklin może nie zdążyć w tym oknie transferowym i niestety będziemy musieli poczekać kolejne 26 miesięcy na dogodną porę do startu misji.

Misje te oznaczają zmianę w eksploracji Marsa, ponieważ „laboratoria geologiczne” (takie jak Spirit i Opportunityi) z przeszłości zmieniły się w “biologiczne”. Dzięki odkryciu zarówno przeszłej, jak i obecnej płynnej wody ludzkość odzyskała nadzieję na życie na Marsie po raz pierwszy od 40 lat. Obecna flota Marsa składa się z 9 misji, a przy tym oknie transferu można ją zwiększyć do 13.

Jednak Mars jest trudny, a ponad 60% misji Marsa historycznie nie osiągnęło swoich celów. W połączeniu z faktem, że tylko jednemu krajowi (Indie) kiedykolwiek udało się dotrzeć do Marsa za pierwszym razem, okaże się, czy wszyscy ci wysłannicy dotrą do innego świata.

Źródło/ AERONAUTICS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz więcej

Nowa mapa wszystkich lądowań na Marsie

Właśnie powstała nowa mapa każdej próby lądowania na Marsie (udanej i nieudanej) stworzona przez amerykańską organizację Planetary Society. Zbliża...

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury Międzynarodowa współpraca astronomów zaprezentowała obserwacje paradygmatu olbrzymiej czarnej dziury w sercu odległej galaktyki Messiera 87. Event Horizon Telescope (EHT) -...

Cele naukowe misji Mars InSight

Misja InSight ma dwa główne cele, każdy z kilkoma badaniami naukowymi, mającymi pomóc w odkryciu procesu, który ukształtował wszystkie skaliste planety w wewnętrznym Układzie...

Polecane

Rzeki mogły płynąć na Marsie dłużej niż ktokolwiek zdawał sobie z tego sprawę

Rzeki mogły płynąć na Marsie dłużej niż ktokolwiek zdawał sobie z tego sprawę. Resztki życiodajnej cieczy płyną ze słonych sezonowych wycieków, gniją w kieszeniach...

Metan odkryty na Marsie

Metan odkryty na Marsie. Naukowcy potwierdzają istnienie możliwego gazu znakującego życie na Marsie Naukowcy poświęcili znaczną uwagę i zasoby na poszukiwanie metanu na Marsie, a...

Wizjoner i marzyciel – czyli Elon Musk i kolonizacja Marsa

Elon Musk - niezwykle charyzmatyczny właściciel firmy SpaceX - chce w niedługim czasie zorganizować lot załogowy na Marsa, który ma zmienić wyobrażenie ludzkości na...