mars-is-cool

NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter – MRO

Dziś rano NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter osiągnęła oszałamiający kamień milowy: ukończyła 60 000 okrążeń wokół Czerwonej Planety. Średnio MRO potrzebuje 112 minut na okrążenie Marsa, obracając się z prędkością około 2 mil na sekundę (3,4 km na sekundę).

NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter

Od momentu wejścia na orbitę 10 marca 2006 r., Statek kosmiczny zbiera codzienne informacje o powierzchni i atmosferze planety, w tym szczegółowe widoki za pomocą kamery do eksperymentów z obrazowaniem w wysokiej rozdzielczości (HiRISE). HiRISE jest wystarczająco mocny, aby widzieć elementy powierzchni wielkości stołu w jadalni z 300 km nad powierzchnią.

Tymczasem MRO przygląda się codziennej pogodzie i bada lód pod powierzchnią, dostarczając dane, które mogą wpłynąć na projekty przyszłych misji, które zabiorą ludzi na Marsa.

MRO

Ale MRO nie tylko przekazuje swoje własne dane; służy w sieci przekaźników, które przesyłają dane z powrotem na Ziemię z marsjańskich łazików i lądowników NASA. Jeszcze w tym miesiącu MRO osiągnie kolejny kamień milowy: przekaże 1 terabit danych, głównie z łazika Curiosity NASA. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z jednego z autoportretów Curiosity lub rozległych krajobrazów lub zastanawiałeś się nad jego odkryciami naukowymi, prawdopodobnie MRO pomogło Ci to zrobić.

Mars Climate Sounder

Podczas gdy łaziki i lądowniki mogą badać tylko swoje bezpośrednie sąsiedztwo, orbitery mogą oglądać szerokie tereny całej planety; MRO może faktycznie celować w dowolny punkt na marsjańskiej kuli ziemskiej mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Perspektywa powietrzna MRO zapewnia również naukowcom uzupełniający się widok dynamicznej planety. Wraz ze zmianą pór roku widzą lawiny i wzory chmur. HiRISE zaobserwował sublimację lodu CO2, migrujące wydmy i uderzenia meteorytów przekształcające krajobraz. Dzięki instrumentowi Mars Climate Sounder i aparatowi Mars Color Imager, MRO może również badać zdarzenia atmosferyczne, takie jak ogromna globalna burza pyłowa, która okazała się śmiertelna dla łazika Opportunity NASA w 2018 roku.

„Mars to nasze laboratorium” – powiedział Leslie Tamppari z JPL, zastępca naukowca ds. Projektu. „Po ponad dekadzie zebraliśmy wystarczającą ilość danych, aby sformułować i przetestować hipotezy, aby zobaczyć, jak zmieniają się lub zatrzymują w czasie”.

Orbiter Odyssey

MRO to jeden z kilku orbiterów, które każdego dnia wysyłają dane z Marsa na Ziemię. W ten sam sposób, w jaki MRO jest głównym przekaźnikiem Curiosity, Odyssey (najdłużej działający orbiter NASA) jest głównym przekaźnikiem dla ostatniego marsjańskiego mieszkańca agencji, InSight. Orbiter Mars Atmosphere i Volatile Evolution (MAVEN) zaczął ostatnio zmieniać swoją orbitę, przygotowując się do objęcia wejścia łazika Mars 2020 po jego wylądowaniu w lutym 2021 roku.

Międzynarodowa sieć przekaźnikowa. Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej wnosi coraz większy udział danych wysyłanych z powierzchni. Wszystkie te orbitery przygotowują się do przybycia łazika Rosalind Franklin ExoMars ESA, który ma wylądować w tym samym roku co Mars 2020.

Lądowanie na Marsie

Lądowania na Marsie. Orbitery, takie jak MRO i Odyssey nieustannie poszukują potencjalne lądowiska w przyszłych misjach. Orbitery odgrywają również inną kluczową rolę.

Zanim misja na powierzchni może rozpocząć prowadzenie badań, musi bezpiecznie wylądować. Udane lądowania wymagają precyzji zbliżonej do zegara, dzięki czemu statek kosmiczny wchodzi w marsjańską atmosferę pod właściwym kątem, spadochron otwiera się w odpowiednim czasie, a czujniki wykrywają szybko zbliżającą się powierzchnię.

MRO i inne orbitery służą jako czarne skrzynki, rejestrując dane o każdym lądowaniu. Inżynierowie wykorzystują te dane do projektowania bezpieczniejszych misji – co będzie kluczem do wysyłania astronautów na Marsa. Planując powrót astronautów na powierzchnię Księżyca do 2024 r., NASA patrzy w przyszłość także na ludzi badających Czerwoną Planetę.

Laboratorium napędu odrzutowego NASA, oddział firmy Caltech w Pasadenie w Kalifornii, zarządza projektem Mars Reconnaissance Orbiter dla Dyrekcji Misji Naukowej NASA w Waszyngtonie. Na University of Arizona w Tucson, działa HiRISE, który został zbudowany przez Ball Aerospace & Technologies Corp. w Boulder, Kolorado.

Źródło/ JPL NASA

Zobacz więcej

SpaceX poszukuje najlepszych miejsc  do zaludnienia Marsa

Informacje sugerują, że firma rakietowa, założona przez potentata technologicznego Elona Muska, szuka stosunkowo płaskich, ciepłych i bezpiecznych miejsc lądowania dla swojego nowego pojazdu zwanego...

Fobos – księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata

Fobos (Phobos) księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata Jest naturalnym ciałem niebieskim, którego pochodzenie do dziś pozostaje zagadką. Fobos — jeden...

Woda na Marsie – co się z nią stało?

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie - dziś Czerwona Planeta "przecieka", wypuszczając wodór w...

Polecane

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA. Eksperci ds. Klimatu z NASA oraz Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) będą dostarczać roczne dane o globalnych temperaturach...

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji na Wenus i Mars. Pomimo niepowodzenia Chandrayaan-2, Indyjska Organizacja...

Budowa łazika Mars 2020 – video + galeria

Chcielibyście zajrzeć za kulisy budowy najnowszego łazika, który zostanie wykorzystany w misji Mars 2020. NASA zamontowała kamerę, która transmituje na żywo pracę nad roverem.  Zajrzyj...