mars-is-cool

NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter – MRO

Dziś rano NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter osiągnęła oszałamiający kamień milowy: ukończyła 60 000 okrążeń wokół Czerwonej Planety. Średnio MRO potrzebuje 112 minut na okrążenie Marsa, obracając się z prędkością około 2 mil na sekundę (3,4 km na sekundę).

NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter

Od momentu wejścia na orbitę 10 marca 2006 r., Statek kosmiczny zbiera codzienne informacje o powierzchni i atmosferze planety, w tym szczegółowe widoki za pomocą kamery do eksperymentów z obrazowaniem w wysokiej rozdzielczości (HiRISE). HiRISE jest wystarczająco mocny, aby widzieć elementy powierzchni wielkości stołu w jadalni z 300 km nad powierzchnią.

Tymczasem MRO przygląda się codziennej pogodzie i bada lód pod powierzchnią, dostarczając dane, które mogą wpłynąć na projekty przyszłych misji, które zabiorą ludzi na Marsa.

MRO

Ale MRO nie tylko przekazuje swoje własne dane; służy w sieci przekaźników, które przesyłają dane z powrotem na Ziemię z marsjańskich łazików i lądowników NASA. Jeszcze w tym miesiącu MRO osiągnie kolejny kamień milowy: przekaże 1 terabit danych, głównie z łazika Curiosity NASA. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z jednego z autoportretów Curiosity lub rozległych krajobrazów lub zastanawiałeś się nad jego odkryciami naukowymi, prawdopodobnie MRO pomogło Ci to zrobić.

Mars Climate Sounder

Podczas gdy łaziki i lądowniki mogą badać tylko swoje bezpośrednie sąsiedztwo, orbitery mogą oglądać szerokie tereny całej planety; MRO może faktycznie celować w dowolny punkt na marsjańskiej kuli ziemskiej mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Perspektywa powietrzna MRO zapewnia również naukowcom uzupełniający się widok dynamicznej planety. Wraz ze zmianą pór roku widzą lawiny i wzory chmur. HiRISE zaobserwował sublimację lodu CO2, migrujące wydmy i uderzenia meteorytów przekształcające krajobraz. Dzięki instrumentowi Mars Climate Sounder i aparatowi Mars Color Imager, MRO może również badać zdarzenia atmosferyczne, takie jak ogromna globalna burza pyłowa, która okazała się śmiertelna dla łazika Opportunity NASA w 2018 roku.

„Mars to nasze laboratorium” – powiedział Leslie Tamppari z JPL, zastępca naukowca ds. Projektu. „Po ponad dekadzie zebraliśmy wystarczającą ilość danych, aby sformułować i przetestować hipotezy, aby zobaczyć, jak zmieniają się lub zatrzymują w czasie”.

Orbiter Odyssey

MRO to jeden z kilku orbiterów, które każdego dnia wysyłają dane z Marsa na Ziemię. W ten sam sposób, w jaki MRO jest głównym przekaźnikiem Curiosity, Odyssey (najdłużej działający orbiter NASA) jest głównym przekaźnikiem dla ostatniego marsjańskiego mieszkańca agencji, InSight. Orbiter Mars Atmosphere i Volatile Evolution (MAVEN) zaczął ostatnio zmieniać swoją orbitę, przygotowując się do objęcia wejścia łazika Mars 2020 po jego wylądowaniu w lutym 2021 roku.

Międzynarodowa sieć przekaźnikowa. Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej wnosi coraz większy udział danych wysyłanych z powierzchni. Wszystkie te orbitery przygotowują się do przybycia łazika Rosalind Franklin ExoMars ESA, który ma wylądować w tym samym roku co Mars 2020.

Lądowanie na Marsie

Lądowania na Marsie. Orbitery, takie jak MRO i Odyssey nieustannie poszukują potencjalne lądowiska w przyszłych misjach. Orbitery odgrywają również inną kluczową rolę.

Zanim misja na powierzchni może rozpocząć prowadzenie badań, musi bezpiecznie wylądować. Udane lądowania wymagają precyzji zbliżonej do zegara, dzięki czemu statek kosmiczny wchodzi w marsjańską atmosferę pod właściwym kątem, spadochron otwiera się w odpowiednim czasie, a czujniki wykrywają szybko zbliżającą się powierzchnię.

MRO i inne orbitery służą jako czarne skrzynki, rejestrując dane o każdym lądowaniu. Inżynierowie wykorzystują te dane do projektowania bezpieczniejszych misji – co będzie kluczem do wysyłania astronautów na Marsa. Planując powrót astronautów na powierzchnię Księżyca do 2024 r., NASA patrzy w przyszłość także na ludzi badających Czerwoną Planetę.

Laboratorium napędu odrzutowego NASA, oddział firmy Caltech w Pasadenie w Kalifornii, zarządza projektem Mars Reconnaissance Orbiter dla Dyrekcji Misji Naukowej NASA w Waszyngtonie. Na University of Arizona w Tucson, działa HiRISE, który został zbudowany przez Ball Aerospace & Technologies Corp. w Boulder, Kolorado.

Źródło/ JPL NASA

Zobacz więcej

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku. Przygotowując się do nadchodzącej misji na Czerwoną Planetę, łazik Mars 2020 otrzymał...

Projekt Mars One zbankrutował

Projekt Mars One zbankrutował Projekt Mars One planował kolonizację planety do 2023 roku, niestety projekt zbankrutował i został rozwiązany. Naukowcy ostrzegli, że tak się stanie: ...

Misja ExoMars Trace Gas Orbiter and Schiaparelli 2016

Pierwsza misja programu ExoMars 2016 składała się z orbitera Trace Gas Orbiter oraz modułu demonstracyjnego wejścia, zejścia i lądowania, zwanego Schiaparelli....

Polecane

Mars Science Laboratory – co wiemy po 5 latach

Mars Science Laboratory (MSL) to bezzałogowa misja na marsa, która rozpoczęła się dnia 26 listopada 2011 roku. Do jej przeprowadzenia skonstruowano innowacyjny łazik Curiosity....

Czy na Marsie występują trzęsienia ziemi?

Czy na Marsie występują trzęsienia ziemi? A raczej „trzęsienia Marsa”? I czego mogłyby nas nauczyć o Czerwonej Planecie? Dowiedz się więcej w tym 60-sekundowym wideo. https://www.youtube.com/watch?v=7Dc-8WOtJPY

Nasa 2020

Wystrzeliwanie astronautów w kosmos, wysyłanie nowego łazika na Marsa i kontynuowanie przygotowań do ludzkich misji na Księżyc to tylko niektóre z rzeczy, które NASA...