Strona główna Misje na Marsa Misja Mars 2020 podstawowe informacje

Misja Mars 2020 podstawowe informacje

0
189
misja Mars 2020 Rover NASA
misja Mars 2020 Rover NASA Źródło/ NASA/JPL-Caltech

Już za około pół roku wystartuje misja Mars 2020. Okno startowe potrwa niecałe dwa miesiące, pomiędzy 17 czerwca a 5 sierpnia. W oczekiwaniu na odpalenie silników rakiety Atlas V przybliżamy podstawowe informacje dotyczące misji.

Misja łazika Mars 2020

Misja łazika Mars 2020 jest częścią Programu Eksploracji Marsa NASA, długoterminowego wysiłku robotycznej eksploracji Czerwonej Planety. Misja Mars 2020 zajmuje się priorytetowymi celami naukowymi dotyczącymi eksploracji Marsa, w tym kluczowymi pytaniami dotyczącymi potencjału życia na Marsie. Misja robi kolejny krok, szukając nie tylko oznak życia na Marsie w odległej przeszłości, ale także szukając oznak samego życia mikrobiologicznego w przeszłości.

Łazik Mars 2020 wprowadzi wiertło, które może zbierać próbki najbardziej obiecujących skał i gleb oraz odkładać je w „skrytce” na powierzchni Marsa. Przyszłe misje będą mogły potencjalnie przywieźć te próbki na Ziemię. Pomogłoby to naukowcom zbadać próbki w laboratoriach ze specjalnym sprzętem, który jest dziś zbyt duży, aby zabrać go na Marsa.

Misja zapewni także możliwość gromadzenia wiedzy i demonstrowania technologii, które sprostają wyzwaniom przyszłych ludzkich wypraw na Marsa. Obejmują one przetestowanie metody wytwarzania tlenu z marsjańskiej atmosfery, identyfikację innych zasobów (takich jak woda pod powierzchnią), udoskonalenie technik lądowania oraz scharakteryzowanie pogody, pyłu i innych potencjalnych warunków środowiskowych, które mogłyby wpłynąć na przyszłych astronautów mieszkających i pracujących na Marsie.

misja Mars 2020 informacje / marsiscool
misja Mars 2020 informacje / marsiscool


Misja ma zostać wystrzelona w lipcu 2020 r., Kiedy Ziemia i Mars będą w dobrych pozycjach względem siebie. Oznacza to, że podróż na Marsa wymaga mniej energii w porównaniu gdy Ziemia i Mars znajdują się w innych pozycjach na swoich orbitach. Aby utrzymać koszty misji i ryzyko na jak najniższym poziomie, projekt Mars 2020 opiera się na udanej architekturze misji Mars Science Laboratory NASA, w tym na łaziku Curiosity i sprawdzonym systemie lądowania.

Opis misji Mars 2020 na filmie NASA

Za kilka miesięcy najnowszy łazik NASA poleci na Marsa. Misja wykorzysta nową generację technologii naukowej i lądowania do zbierania próbek skał do ewentualnego przywiezienia ich z powrotem na Ziemię w przyszłości.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj