mars-is-cool

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku. Przygotowując się do nadchodzącej misji na Czerwoną Planetę, łazik Mars 2020 otrzymał kilka nowych przydatnych narzędzi.

Inżynierowie NASA niedawno zainstalowali jednostkę nawigacyjną autopilota, nową kamerę i ramię robota na łaziku, aby pomóc mu wylądować i zebrać i zidentyfikować próbki z Marsa. Łazik będzie szukał oznak środowiska nadającego się do zamieszkania na powierzchni Marsa i przechowuje próbki, które przyszła misja przywróci na Ziemię.

Terrain-Relative Navigation (TRN), nowe narzędzie nawigacyjne autopilota łazika, pomoże Mars 2020 uniknąć niebezpieczeństw podczas lądowania na powierzchni Marsa, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Inżynierowie przygotowują łazik na nadchodzącą wyprawę.

„To, czego potrzebowaliśmy, to Neil Armstrong na Marsie” – powiedział Al Chen, dowódca wejścia, zejścia i lądowania na potrzeby misji Mars 2020 w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, odnosząc się do decyzji Armstronga o ręcznym sterowaniu lądownikiem Apollo 11 na powierzchnię 50 lat temu.

Łazik Mars 2020 ma teraz mapę niebezpiecznych miejsc w Kraterze Jezero, gdzie statek kosmiczny ma wylądować. Jednostka nawigacyjna kieruje Mars 2020 w stronę najbezpieczniejszego miejsca lądowania, gdy zbliża się łazik. Jezero Crater to najtrudniejsze lądowisko NASA na Marsie, ponieważ wcięcie o szerokości 28 mil (45 kilometrów) ma strome zbocza, piaszczyste wydmy, głazy i małe kratery uderzeniowe, powiedziała NASA.

„Jezero jest tam, gdzie chcą nasi naukowcy” – powiedział Chen. „Bez TRN szanse na udane lądowanie w dobrej lokalizacji dla łazika wynoszą około 85%. Dzięki TRN czujemy się pewnie, że jesteśmy na poziomie około 99%”.

Po wylądowaniu łazik Mars 2020 wykorzysta nowo zainstalowany moduł masztu SuperCam, aby zidentyfikować skład chemiczny i mineralny swoich celów, wykorzystując kamerę SuperCam, laser i spektrometry, zgodnie z oświadczeniem NASA.

„Laserowy mechanizm SuperCam pozwala naukowcom analizować skład chemiczny celów” – powiedział Soren Madsen, kierownik ds. Rozwoju ładunków w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. „Pozwala to łazikowi Mars 2020 prowadzić najnowocześniejszą naukę z dystansu”.

Łazik ma także poręczną nową część: ramię robota, które pozwoli Mars 2020 działać jak ludzki geolog na Marsie. Pięć silników elektrycznych i pięć przegubów znajduje się wzdłuż ramienia o długości 7 stóp (2,1 metra), więc łazik będzie w stanie trzymać i używać narzędzi naukowych ręką, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Nowe ramię łazika będzie niezbędne do zbierania i analizowania próbek marsjańskiej skały i gleby, które w przyszłości powrócą na Ziemię, powiedział NASA.

Łazik Mars 2020 ma wystartować ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu przyszłego roku i wyląduje na Marsie w lutym 2021 roku.

Źródło/SPACE.COM

Zobacz więcej

Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach

NASA Opportunity, łazik marsjański, który został zbudowany tak, by działał tylko przez trzy miesiące, został ogłoszony martwym w środę, 15 lat po tym, jak...

Baza na Marsie – czy to możliwe? 

Baza na Marsie – czy to możliwe? Mars jest planetą, na której panują warunki umożliwiające zasiedlenie przez ludzkość ziemską. Nic więc dziwnego, że wiele mówi...

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA

Konferencja klimatyczna NASA i NOAA. Eksperci ds. Klimatu z NASA oraz Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) będą dostarczać roczne dane o globalnych temperaturach...

Polecane

Rosja uruchomi obserwatorium kosmiczne Spektr-RG

Rosja uruchomi obserwatorium kosmiczne Spektr-RG. Rosyjscy specjaliści zastąpili chemiczne źródło prądu elektrycznego w kosmicznym teleskopie Spektr-RG, a uruchomienie nastąpi 12 lipca, szef rosyjskiej państwowej...

Największa na świecie wystawa kosmiczna pod patronatem NASA we Wrocławiu

Największa na świecie wystawa kosmiczna pod patronatem NASA we Wrocławiu. Już 21 marca 2019 roku we Wrocławiu w Hali Stulecia otwarta zostanie największa na...

Rosja rozważa dostarczenie systemu lądowania na Księżyc w 2029 roku

Rosja planuje wystrzelenie super-ciężkiej rakiety Don w 2029 r., Aby dostarczyć kompleksowi lądowania i lądowania na Księżyc, powiedział w rozmowach z firmą Sputnik źródło...