mars-is-cool

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku. Przygotowując się do nadchodzącej misji na Czerwoną Planetę, łazik Mars 2020 otrzymał kilka nowych przydatnych narzędzi.

Inżynierowie NASA niedawno zainstalowali jednostkę nawigacyjną autopilota, nową kamerę i ramię robota na łaziku, aby pomóc mu wylądować i zebrać i zidentyfikować próbki z Marsa. Łazik będzie szukał oznak środowiska nadającego się do zamieszkania na powierzchni Marsa i przechowuje próbki, które przyszła misja przywróci na Ziemię.

Terrain-Relative Navigation (TRN), nowe narzędzie nawigacyjne autopilota łazika, pomoże Mars 2020 uniknąć niebezpieczeństw podczas lądowania na powierzchni Marsa, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Inżynierowie przygotowują łazik na nadchodzącą wyprawę.

„To, czego potrzebowaliśmy, to Neil Armstrong na Marsie” – powiedział Al Chen, dowódca wejścia, zejścia i lądowania na potrzeby misji Mars 2020 w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, odnosząc się do decyzji Armstronga o ręcznym sterowaniu lądownikiem Apollo 11 na powierzchnię 50 lat temu.

Łazik Mars 2020 ma teraz mapę niebezpiecznych miejsc w Kraterze Jezero, gdzie statek kosmiczny ma wylądować. Jednostka nawigacyjna kieruje Mars 2020 w stronę najbezpieczniejszego miejsca lądowania, gdy zbliża się łazik. Jezero Crater to najtrudniejsze lądowisko NASA na Marsie, ponieważ wcięcie o szerokości 28 mil (45 kilometrów) ma strome zbocza, piaszczyste wydmy, głazy i małe kratery uderzeniowe, powiedziała NASA.

„Jezero jest tam, gdzie chcą nasi naukowcy” – powiedział Chen. „Bez TRN szanse na udane lądowanie w dobrej lokalizacji dla łazika wynoszą około 85%. Dzięki TRN czujemy się pewnie, że jesteśmy na poziomie około 99%”.

Po wylądowaniu łazik Mars 2020 wykorzysta nowo zainstalowany moduł masztu SuperCam, aby zidentyfikować skład chemiczny i mineralny swoich celów, wykorzystując kamerę SuperCam, laser i spektrometry, zgodnie z oświadczeniem NASA.

„Laserowy mechanizm SuperCam pozwala naukowcom analizować skład chemiczny celów” – powiedział Soren Madsen, kierownik ds. Rozwoju ładunków w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. „Pozwala to łazikowi Mars 2020 prowadzić najnowocześniejszą naukę z dystansu”.

Łazik ma także poręczną nową część: ramię robota, które pozwoli Mars 2020 działać jak ludzki geolog na Marsie. Pięć silników elektrycznych i pięć przegubów znajduje się wzdłuż ramienia o długości 7 stóp (2,1 metra), więc łazik będzie w stanie trzymać i używać narzędzi naukowych ręką, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Nowe ramię łazika będzie niezbędne do zbierania i analizowania próbek marsjańskiej skały i gleby, które w przyszłości powrócą na Ziemię, powiedział NASA.

Łazik Mars 2020 ma wystartować ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu przyszłego roku i wyląduje na Marsie w lutym 2021 roku.

Źródło/SPACE.COM

Zobacz więcej

Metan odkryty na Marsie

Metan odkryty na Marsie. Naukowcy potwierdzają istnienie możliwego gazu znakującego życie na Marsie Naukowcy poświęcili znaczną uwagę i zasoby na poszukiwanie metanu na Marsie, a...

Misja Mars 2020 podstawowe informacje

Już za około pół roku wystartuje misja Mars 2020. Okno startowe potrwa niecałe dwa miesiące, pomiędzy 17 czerwca a 5 sierpnia....

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku

Mars Rover NASA wzbogacił się o nowe narzędzia przed misją 2020 roku. Przygotowując się do nadchodzącej misji na Czerwoną Planetę, łazik Mars 2020 otrzymał...

Polecane

Woda na marsie

Woda na marsie. Niespełna 4 lata temu amerykańska agencja kosmiczna rozwiązała jedną z największy tajemnic Marsa. Jak się okazało "Czerwona Planeta" wcale nie jest...

Amazon planuje uruchomić 3200 satelitów internetowych

Amazon oficjalnie złożył wniosek do Federal Communications Commission (FCC) o uruchomienie 3.236 satelitów szerokopasmowych. Internetowy sprzedawca próbuje połączyć pozostałe dziesiątki milionów ludzi z internetem,...

Sonda Viking 2 na Marsie – co warto wiedzieć?

Bezzałogowa sonda kosmiczna Viking 2 została wystrzelona na Marsa dnia 9 września 1975 roku. Lądowanie na czerwonej planecie nastąpiło 3 września 1976 roku. Sonda...