Strona główna Misje na Marsa Ludzie polecą na Marsa, będziemy Marsjanami

Ludzie polecą na Marsa, będziemy Marsjanami

0
189
Ludzie polecą na Marsa 2

Ludzie polecą na Marsa. Fizycy i astronauci spotkają się, aby omówić perspektywy osiedlenia się na Czerwonej Planecie. 

 

Ludzie polecą na Marsa

Czterominutowy film zatytułowany Podróż na Marsa został wydany w 1910 roku. Był to pierwszy film przedstawiający ludzi podróżujących na inną planetę. Profesor odnajduje w nim magiczny pył, który pozwala mu płynąć na Marsa, by spotkać tam nieprzyjazne drzewa. Od tego czasu Czerwona Planeta stała się przedmiotem ciągłego strumienia książek i filmów science fiction. Ale science fiction czasami zapowiada fakt naukowy, a 24 marca w wyjątkowym wydarzeniu międzynarodowy panel naukowców i astronautów zgromadzi się w australijskim mieście Brisbane, aby omówić wyzwania związane z długodystansowymi podróżami kosmicznymi. I jasne jest, że istnieje co najmniej jedna zgoda co do jednego punktu. Nie chodzi o to, czy ludzie odwiedzą Marsa, ale kiedy.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=”60%”]Nie chodzi o to, czy ludzie odwiedzą Marsa, ale kiedy.[/box]

Łaziki i lądowniki fenomenalnie poszerzyli rozumienie życia lub jego braku na powierzchni planety. W tym roku nastąpił koniec misji łazika Opportunity, który wędrował i studiował Marsa przez prawie 15 lat. W ubiegłym roku pojawił się lądownik o nazwie InSight, rozwój nowych możliwości podróżowania kosmicznego.

Eksploracja jest w naturze ludzkości. Andy Thomas, pierwszy australijski astronauta w kosmosie, wyraźnie popiera wysyłanie ludzi na Marsa.

„Jest jeden powód, a moim zdaniem tylko jeden powód, aby podjąć ryzyko wysłania ludzi na Marsa, jest to poszukiwanie dowodów, że życie mogło kiedyś powstać tam w starożytności”, mówi.

„Odkrycie, że życie zaczęło się również na drugiej planecie w naszym wczesnym układzie słonecznym, byłoby ukoronowaniem ludzkiego intelektualnego poszukiwania. To dałoby nam po raz pierwszy szczerą ocenę naszego miejsca we wszechświecie.

„Głęboko i konstruktywnie wpłynęłoby to na nasze społeczeństwo, naszą filozofię i nasze religie.”

Praca Christine Charles w dziedzinie fizyki cząstek może odgrywać kluczową rolę w ułatwianiu komunikacji między naszą planetą a nowymi koloniami. Charles kieruje laboratorium Space Plasma, Power and Propulsion w Australian National University. Jej praca w systemach napędowych ma zasadnicze znaczenie dla podróży międzyplanetarnych.

„Gaz pochodzący z silnika odrzutowego ma prędkość wylotową około 300 metrów na sekundę”, wyjaśnia.

„Możemy jednak użyć silnych pól elektrycznych i plazmy, aby wyciągnąć jony dodatnie z prędkością wyjściową 30 kilometrów na sekundę”.

Opisuje ten efekt – który jest zasadniczo 30 razy szybszy i trwa 30 razy dłużej niż wydajność uzyskiwana przez tradycyjne systemy – jako „międzygwiezdny baton białkowy”.

„Korzystając z naszego 30-letniego doświadczenia, rozwijamy mikro-silniki, które mogą być używane na małych Cubesats, które mają zaledwie 10 centymetrów sześcianu i ważą jeden kilogram”, mówi.

„Nasze małe silniki odrzutowe będą wykorzystywane w satelitach komunikacyjnych, aby pomóc przekazywać wiadomości z kolonii Ziemi na Marsie do dużych międzyplanetarnych satelitów komunikacyjnych w celu komunikowania się z bazą macierzystą na Ziemi”.

Zauważa, że ​​„moc plazmy może być wykorzystana do wysłania ludzi na Marsa, ale wymagałoby to niewielkiego reaktora jądrowego do zasilania plazmowego steru strumieniowego”. Przyznaje, że istnieje ryzyko związane z tą metodą, jeśli statek jest wystrzeliwany z atmosfery Ziemi.

Ludzie polecą na Marsa 1

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Eksploracja jest w naturze ludzkości[/box]

Yvonne Cagle to amerykański lekarz i astronauta. Jej praca w NASA polega na „generowaniu w pełni samowystarczalnego systemu regeneracyjnego podtrzymywania życia w zamkniętej pętli do eksploracji kosmosu i zamieszkiwania planet, który zachowuje także ludzkie mięśnie i kości oraz chroni przed promieniowaniem”.

Poziom szczegółowości wymagany do zidentyfikowania i przygotowania się do przetrwania człowieka na planecie bez atmosfery, bez jedzenia, małej ilości wody i klimatu, który tylko czasami przypomina najostrzejszą noc na Antarktydzie, jest naprawdę oszałamiający.

Przygotowując się do tych warunków, Cagle opisał najciekawszy najnowszy rozwój naukowy.

„Mechanika kwantowa i zjawisko„ splątania ”, które pokazuje, w jaki sposób atomy i cząstki rozdzielone na dużą odległość mogą wpływać na siebie nawzajem” – mówi.

„Teoria kwantowa jako taka ma dodatkowy potencjał generowania niezliczonych postępów w wielu branżach, od medycyny i bardziej precyzyjnego obrazowania rezonansu magnetycznego, po komunikację i bezpieczniejsze kodowanie, transport, w tym przestrzeń kosmiczną i bardziej precyzyjny GPS”.

W filmie Marsjanin, Mark Watney jest botanikiem, który utknął na planecie po tym, jak jego załoga zmuszona jest opuścić swoją bazę podczas burzy. Dane z łazików pokazały, jak niebezpieczne mogą być te burze pyłowe na całej planecie. Na przykład, opierając się na czystej sile woli, by uprawiać ziemniaki w jałowej marsjańskiej glebie, postać zabiera czytelników przez wiele wyzwań, które astronauci będą musieli pokonać, aby przetrwać, dopóki nie zostanie uratowany.

Zarówno powieść, jak i film zostały bardzo dobrze przyjęte, ale amerykański fizyk, teoretyk strun i autor bestsellerów Brian Greene zauważa:

„Początkowi odkrywcy będą wiedzieli, że podróżują w jedną stronę” – mówi. „To niesamowite zobowiązanie do poszukiwania i ludzkiego rodzaju”.

Greene jest powodem, dla którego wielu ekspertów od Marsa zbiera się w jednym pomieszczeniu – przed publicznością.

Dyskusja zatytułowana We Will Be Martians jest częścią dorocznego Światowego Festiwalu Nauki, którego Greene jest współzałożycielem.

Istnieje wiele możliwych przyczyn postawienia stopy na planecie, ale czyniąc to, aby odciągnąć ludzkość od Ziemi, aby uniknąć konsekwencji antropogenicznej zmiany klimatu, nie należy do nich.

Źródło/ Cosmos Magazine