mars-is-cool

Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach

NASA Opportunity, łazik marsjański, który został zbudowany tak, by działał tylko przez trzy miesiące, został ogłoszony martwym w środę, 15 lat po tym, jak wylądował na czerwonej planecie. Sześciokołowy pojazd, który pomógł zebrać krytyczne dowody na to, że pradawny Mars mógł być do życia gościnny.

Kontrolerzy próbowali wiele razy nawiązać kontakt i wysłali ostatnią serię komend odzyskiwania we wtorek wieczorem wraz z ostatnią piosenką pobudki, Billie Holiday’s “I’ll Be Seeing You”. Nie było reakcji z kosmosu, tylko cisza.

Opportunity o wielkości koszyka golfowego przetrwało przez kilka lat swojego bliźniaka, łazika Spirit. Dwa wolno poruszające się pojazdy wylądowały po przeciwnych stronach planety w 2004 roku w celu misji, która miała trwać 90 dni.

Ostatecznie, Opportunity ustanowiło rekordy wytrzymałości i odległości.

Tocząc się, aż komunikacja zakończyła się w czerwcu, Opportunity przemierzył rekord 28 mil (45 kilometrów) na całym Marsie i pracował dłużej niż jakikolwiek inny lądownik – kiedykolwiek i kiedykolwiek.

Jego największym osiągnięciem było odkrycie, wraz z Duchem, dowodów na to, że pradawny Mars miał wodę płynącą na powierzchni i mógł być zdolny do podtrzymywania życia mikroorganizmów.

Opportunity eksplorował Perseverance Valley na Marsie, gdy przyszła burza piaskowa, a kontakt z nią zaginął. Burza była tak intensywna, że ​​od miesięcy zaciemniła niebo, uniemożliwiając przedostanie się promieni słonecznych do paneli słonecznych łazika.

Kiedy niebo w końcu się oczyściło, łazik milczał, a jego wewnętrzny zegar był prawdopodobnie tak pomieszany, że nie wiedział już, kiedy spać lub obudzić się, aby otrzymać polecenia. Kontrolerzy lotów wysłali ponad 1000 poleceń przywracania do Opportunity, wszystko na próżno.

Opportunity mars 2
Źródło obrazu: NASA

Ponieważ koszty projektu sięgają około 500 000 USD miesięcznie, NASA zdecydowała, że ​​nie ma sensu kontynuować.

Kiedy stało się jasne, że łazik wkrótce zostanie uznany za zmarłego, Bridenstine powiedziała, że ​​napotyka ludzi “trochę zduszonych”, ale ogólny nastrój był dobry.

Opportunity mars 3
Źródło obrazu: NASA

Naukowcy uważają to za koniec epoki, teraz, gdy zarówno Opportunity, jak i Spirit zniknęły.

Opportunity była piątą z ośmiu statków kosmicznych, które z powodzeniem wylądowały na Marsie, wszystkie należące do NASA. Pozostają tylko dwa: napędzany energią jądrową włóczęga Curiosity, który krąży od 2012 roku, i niedawno przybył InSight, który właśnie w tym tygodniu umieścił samo-ładującą się sondę na zakurzonej, czerwonej powierzchni.

Trzy kolejne lądowniki – z USA, Chin i Europy – mają wystartować w przyszłym roku.

Bridenstine stwierdziła, że ​​nadrzędnym celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie mikrobów w przeszłości lub nawet obecnych na Marsie i znalezienie odpowiednich lokalizacji dla wysłania astronautów.

“Myślę, że jest to ważna rzecz do zapamiętania” – powiedziała Bridenstine do AP. “Jest dużo więcej misji do zrobienia i jest o wiele więcej odkryć do zrobienia, a chociaż jest smutno, że przechodzimy z jednej misji do następnej, to naprawdę jest częścią jednego wielkiego celu.”

Opportunity mars 4
Źródło obrazu: NASA

Źródło: CNBC

Zobacz więcej

Woda na Marsie – co się z nią stało?

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie - dziś Czerwona Planeta "przecieka", wypuszczając wodór w...

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS – badania w kosmosie

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS - to  pierwsza stacja kosmiczna wybudowana  przy współpracy wielu krajów. Składa się z 16 modułów  Na stacji jednoczesne może przebywać...

Rzeki mogły płynąć na Marsie dłużej niż ktokolwiek zdawał sobie z tego sprawę

Rzeki mogły płynąć na Marsie dłużej niż ktokolwiek zdawał sobie z tego sprawę. Resztki życiodajnej cieczy płyną ze słonych sezonowych wycieków, gniją w kieszeniach...

Polecane

Fobos – księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata

Fobos (Phobos) księżyc, który od lat przyciąga uwagę naukowców z całego świata Jest naturalnym ciałem niebieskim, którego pochodzenie do dziś pozostaje zagadką. Fobos — jeden...

Czym jest koniunkcja Marsa ze słońcem i dlaczego to ma znaczenie?

Czym jest koniunkcja Marsa ze słońcem? Codzienne rozmowy między antenami na Ziemi a antenami kosmicznymi NASA na Marsie był na kilka tygodni znacznie cichsze. To...

Polska Agencja Kosmiczna poszukuje wolontariuszy!

Chcielibyście pracować w Polskiej Agencji Kosmicznej? Planujecie związać swoją przyszłość z przemysłem kosmicznym? A może, po prostu interesujecie się kosmosem? Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła...