mars-is-cool

Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach

NASA Opportunity, łazik marsjański, który został zbudowany tak, by działał tylko przez trzy miesiące, został ogłoszony martwym w środę, 15 lat po tym, jak wylądował na czerwonej planecie. Sześciokołowy pojazd, który pomógł zebrać krytyczne dowody na to, że pradawny Mars mógł być do życia gościnny.

Kontrolerzy próbowali wiele razy nawiązać kontakt i wysłali ostatnią serię komend odzyskiwania we wtorek wieczorem wraz z ostatnią piosenką pobudki, Billie Holiday’s “I’ll Be Seeing You”. Nie było reakcji z kosmosu, tylko cisza.

Opportunity o wielkości koszyka golfowego przetrwało przez kilka lat swojego bliźniaka, łazika Spirit. Dwa wolno poruszające się pojazdy wylądowały po przeciwnych stronach planety w 2004 roku w celu misji, która miała trwać 90 dni.

Ostatecznie, Opportunity ustanowiło rekordy wytrzymałości i odległości.

Tocząc się, aż komunikacja zakończyła się w czerwcu, Opportunity przemierzył rekord 28 mil (45 kilometrów) na całym Marsie i pracował dłużej niż jakikolwiek inny lądownik – kiedykolwiek i kiedykolwiek.

Jego największym osiągnięciem było odkrycie, wraz z Duchem, dowodów na to, że pradawny Mars miał wodę płynącą na powierzchni i mógł być zdolny do podtrzymywania życia mikroorganizmów.

Opportunity eksplorował Perseverance Valley na Marsie, gdy przyszła burza piaskowa, a kontakt z nią zaginął. Burza była tak intensywna, że ​​od miesięcy zaciemniła niebo, uniemożliwiając przedostanie się promieni słonecznych do paneli słonecznych łazika.

Kiedy niebo w końcu się oczyściło, łazik milczał, a jego wewnętrzny zegar był prawdopodobnie tak pomieszany, że nie wiedział już, kiedy spać lub obudzić się, aby otrzymać polecenia. Kontrolerzy lotów wysłali ponad 1000 poleceń przywracania do Opportunity, wszystko na próżno.

Opportunity mars 2
Źródło obrazu: NASA

Ponieważ koszty projektu sięgają około 500 000 USD miesięcznie, NASA zdecydowała, że ​​nie ma sensu kontynuować.

Kiedy stało się jasne, że łazik wkrótce zostanie uznany za zmarłego, Bridenstine powiedziała, że ​​napotyka ludzi “trochę zduszonych”, ale ogólny nastrój był dobry.

Opportunity mars 3
Źródło obrazu: NASA

Naukowcy uważają to za koniec epoki, teraz, gdy zarówno Opportunity, jak i Spirit zniknęły.

Opportunity była piątą z ośmiu statków kosmicznych, które z powodzeniem wylądowały na Marsie, wszystkie należące do NASA. Pozostają tylko dwa: napędzany energią jądrową włóczęga Curiosity, który krąży od 2012 roku, i niedawno przybył InSight, który właśnie w tym tygodniu umieścił samo-ładującą się sondę na zakurzonej, czerwonej powierzchni.

Trzy kolejne lądowniki – z USA, Chin i Europy – mają wystartować w przyszłym roku.

Bridenstine stwierdziła, że ​​nadrzędnym celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie mikrobów w przeszłości lub nawet obecnych na Marsie i znalezienie odpowiednich lokalizacji dla wysłania astronautów.

“Myślę, że jest to ważna rzecz do zapamiętania” – powiedziała Bridenstine do AP. “Jest dużo więcej misji do zrobienia i jest o wiele więcej odkryć do zrobienia, a chociaż jest smutno, że przechodzimy z jednej misji do następnej, to naprawdę jest częścią jednego wielkiego celu.”

Opportunity mars 4
Źródło obrazu: NASA

Źródło: CNBC

Zobacz więcej

Ludzie polecą na Marsa, będziemy Marsjanami

Ludzie polecą na Marsa. Fizycy i astronauci spotkają się, aby omówić perspektywy osiedlenia się na Czerwonej Planecie.    Ludzie polecą na Marsa Czterominutowy film zatytułowany Podróż na...

Mars Science Laboratory – co wiemy po 5 latach

Mars Science Laboratory (MSL) to bezzałogowa misja na marsa, która rozpoczęła się dnia 26 listopada 2011 roku. Do jej przeprowadzenia skonstruowano innowacyjny łazik Curiosity....

Polecane

World Space Week Wrocław

Już tylko 3 dni pozostały do rozpoczęcia kolejnej kosmicznej imprezy w tym roku we Wrocławiu. Tydzień kosmicznych wydarzeń: pokazy, warsztaty, targi oraz konferencja. World...

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem. Mars i księżyc połączą się w zachwycający niebiański widok (10 lutego), a NASA ma kilka wskazówek,...

Misja Mars 2020 podstawowe informacje

Już za około pół roku wystartuje misja Mars 2020. Okno startowe potrwa niecałe dwa miesiące, pomiędzy 17 czerwca a 5 sierpnia....