piątek , Listopad 22 2019
Strona główna / Misje na Marsa / Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie lecą na Marsa – ISRO

Źródło/ ISRO Indie

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji na Wenus i Mars. Pomimo niepowodzenia Chandrayaan-2, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ma ambitne plany eksploracji kosmosu w nadchodzącej dekadzie.

Obecnie nadchodzi przełomowa misja umieszczenia indyjskich astronautów „gaganautów” na orbicie niskiej Ziemi, balonów na Wenus, a nawet próby lądowania na Marsie.

Gaganyaan: Indian Spaceeflight (2022)

15 sierpnia 2022 r. 75. rocznica odzyskania przez Indie niepodległości od Wielkiej Brytanii to docelowy termin ISRO, aby po raz pierwszy umieścić na orbicie trzech indyjskich astronautów. Istnieje już moduł dla załogi przetestowany podczas lotu sub-orbitalnego i może przewozić trzy osoby w kosmosie przez okres do siedmiu dni. ”ISRO ma budżet na tę misję w wysokości 1,4 miliarda USD. Premier Indii Narendra Modi chce indyjskich Gaganautów na orbicie do 2022 roku, ale może się to wydarzyć wcześniej.

 

Shukrayaan-1: Indie na Wenus

ISRO pracuje także nad ekscytującą misją wysłania sondy na planetę Wenus. „Planowana jest misja na Wenus, która będzie wyposażona w orbiter, który wypuści kilka metalowych balonów do atmosfery”, mówi Bagla. „ISRO jest obecnie w trakcie planowania i mają nadzieję, że misja ta zostanie wkrótce rozopczęta”. Celem misji Shukrayaan-1, będzie przede wszystkim badanie powierzchni i atmosfery Wenus.

Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie

Mars Orbiter Mission 2 (MOM2): Indie lądują na Marsie

„Niedługo rozpocznie się powrót na Marsa”, mówi Bagla. „Data i cele nie zostały ogłoszone, ale przypuszczam, że będzie to próba lądowania na Marsie.” To byłby kolejny krok naprzód po pierwszej indyjskiej misji orbiter Mars (MOM), zwany także Mangalyaan („Mars-craft” w sanskrycie), sonda kosmiczna, która krążyła wokół Marsa od 2014 roku.

Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie

Mars Orbiter Mission 1 (MOM): Indie na Marsie

Największy sukces ISRO, Mangalyaan / MOM, wystartował w listopadzie 2013 roku i przybył na Czerwoną Planetę w 2014 roku. Podczas swojej pięcioletniej misji osiągnął wiele, ale przeszedł do historii głównie ze względu na oszałamiającą przystępność cenową. Mangalyaan kosztował zaledwie 74 miliony dolarów, co jest o wiele tańsze niż cokolwiek, co może osiągnąć NASA lub ESA. Na przykład orbiter Marsa NASA MAVEN kosztował około 672 milionów dolarów, podczas gdy Mars Express ESA kosztował 329 milionów dolarów. Najnowszy lądownik InSight firmy NASA kosztował 828 milionów dolarów.

Jednak orbiter Mangalyaan nie polegał tylko na oszczędzaniu pieniędzy. Wykonał niesamowite zdjęcia i był źródłem dużej dumy narodowej w Indiach, podobnie jak oryginalna misja Chandrayaan-1, która krążyła wokół Księżyca w 2009 roku i pomogła odkryć ślady wody na powierzchni Księżyca. „Niektóre z najlepszych zdjęć księżyca pochodzą z Chandrayaan-1, a najlepsze zdjęcia dysku Marsa pochodzą z Mangalyaanu”, mówi Bagla. Mars Color Camera MOM zrobiła ponad 980 zdjęć (wiele z nich można pobrać publicznie).

Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie

Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie
Źródło/ ISRO Indie

Źródło/Forbes

Zobacz również

atmosfera Marsa źródo ESA

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy …