mars-is-cool

Misja ExoMars Trace Gas Orbiter and Schiaparelli 2016

Pierwsza misja programu ExoMars 2016 składała się z orbitera Trace Gas Orbiter oraz modułu demonstracyjnego wejścia, zejścia i lądowania, zwanego Schiaparelli. Głównym celem tej misji jest poszukiwanie dowodów na obecność metanu i innych śladowych gazów atmosferycznych, które mogłyby być dowodami aktywnych procesów biologicznych lub geologicznych, oraz testowanie kluczowych technologii w ramach przygotowań do wkładu ESA w kolejne misje na Marsa. Krótkie wprowadzenie przed tegoroczną misją ExoMars 20220.

Orbiter i Schiaparelli zostały wystrzelone razem 14 marca 2016 r. Na rakiecie Proton i poleciały na Marsa w konfiguracji złożonej. Korzystając z położenia Ziemi i Marsa, faza rejsu została ograniczona do około 7 miesięcy, a para przybyła na Marsa w październiku 2016 roku.

Trzy dni przed dotarciem do atmosfery Marsa, 16 października Schiaparelli został wyrzucony z Orbitera w kierunku Czerwonej Planety. Schiaparelli poleciał w kierunku miejsca docelowego, wkroczył w marsjańską atmosferę z prędkością 21 000 km / h i zwolnił, wykorzystując aerobraking i spadochron. Planowano następnie hamowanie za pomocą układu sterowania przed lądowaniem na powierzchni planety, ale anomalia w systemie pomiarowym i nawigacyjnym spowodowała, że ​​spadochron i tylna skorupa zostały przedwcześnie zwolnione, po czym nastąpiło krótkie odpalenie hamulca i wreszcie aktywacja systemów naziemnych, jakby Schiaparelli już wylądował. W rzeczywistości pojazd znajdował się nadal na wysokości około 3,7 km.

Trace Gas Orbiter – EXOMARS 2016

19 października Trace Gas Orbiter został umieszczony na eliptycznej orbicie wokół Marsa. Później, w styczniu 2017 r., Orbiter wykonał szereg manewrów, aby przesunąć kąt podróży względem równika do prawie 74 ° od 7 ° od przybycia w październiku. Ta orbita 74 ° zapewnia optymalne pokrycie powierzchni instrumentów naukowych, a jednocześnie zapewnia dobrą widoczność do przekazywania danych z obecnych i przyszłych lądowników.

TRACE ORBITERA GAZU – POSZUKIWANIE GAZÓW W ATMOSFERZE MARTIJSKIEJ
Statek kosmiczny Trace Gas Orbiter (TGO) został zaprojektowany przez ESA, a Roscosmos zapewnił pojazd startowy, rakietę Proton. TGO przeprowadzi szczegółowe, zdalne obserwacje marsjańskiej atmosfery, szukając dowodów na obecność gazów o potencjalnym znaczeniu biologicznym, takich jak metan i produkty jego degradacji. Instrumenty na orbicie przeprowadzą różnorodne pomiary w celu zbadania lokalizacji i charakteru źródeł, które wytwarzają te gazy. Oczekuje się, że misja naukowa rozpocznie się w marcu 2018 r. I potrwa prawie dwa lata. W listopadzie 2016 r. I marcu 2017 r. Istniały 2 możliwości wykonania niektórych pomiarów naukowych, głównie w celu kalibracji instrumentów naukowych. Trace Gas Orbiter będzie również wykorzystywany do przekazywania danych dla misji łazika 2020 programu ExoMars do końca 2022 roku.

EXOMARS TRACE GAS ORBITER AND SCHIAPARELLI ESA marsiscool
EXOMARS TRACE GAS ORBITER AND SCHIAPARELLI źródło/ESA

SCHIAPARELLI: MODUŁ DEMONSTRATORA WEJŚCIA, ZEJŚCIA I LĄDOWANIA

SCHIAPARELLI: MODUŁ DEMONSTRATORA WEJŚCIA, Zejścia i lądowania
TESTOWANIE TECHNOLOGII KRYTYCZNEJ DLA PRZYSZŁYCH MISJI
Schiaparelli, moduł demonstracyjny wejścia, zejścia i lądowania ExoMars (EDM), został zaprojektowany w celu zapewnienia Europie technologii lądowania na powierzchni Marsa z kontrolowaną orientacją lądowania i prędkością lądowania. Projekt Schiaparelli zmaksymalizował wykorzystanie technologii już opracowywanych w ramach programu ExoMars. Technologie te obejmowały: specjalny materiał do ochrony termicznej, układ spadochronowy, radarowy system wysokościomierza Dopplera oraz końcowy układ hamulcowy sterowany napędem płynnym.

Oczekiwano, że Schiaparelli przetrwa na powierzchni Marsa przez krótki czas, wykorzystując nadwyżkę energii swoich akumulatorów. Wiadomo, że możliwości naukowe Schiaparelli są ograniczone z powodu braku długoterminowej mocy. Dołączono jednak zestaw czujników naukowych do wykonywania ograniczonych, ale użytecznych badań powierzchniowych.

KONTAKT Z ZIEMIĄ
Po wystrzeleniu i podczas fazy rejsu jednostka kosmiczna złożona z Trace Gas Orbiter i Schiaparelli była obsługiwana przez ESA za pośrednictwem sieci łączności kosmicznej Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych ESA (ESOC).

ESA w pełni kontrolowała i nadal kontroluje orbitera podczas wszystkich faz jego misji, w tym wprowadzania na orbitę Marsa, kontroli orbity, aerobrakingu, operacji naukowych i operacji łączności Marsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz więcej

Misja Mars 2020 podstawowe informacje

Już za około pół roku wystartuje misja Mars 2020. Okno startowe potrwa niecałe dwa miesiące, pomiędzy 17 czerwca a 5 sierpnia....

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem

Możesz zobaczyć Marsa w pobliżu księżyca dziś wieczorem. Mars i księżyc połączą się w zachwycający niebiański widok (10 lutego), a NASA ma kilka wskazówek,...

Woda na Marsie – co się z nią stało?

Niedawno pojawiło się nowe badanie, które może wyjaśnić, dlaczego nie ma wody, która była na Marsie - dziś Czerwona Planeta "przecieka", wypuszczając wodór w...

Polecane

Lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta

Przy pomocy roboczego ramienia lądownik InSight umieścił na powierzchni Marsa Kreta. Kret to przyrząd, urządzenie zaprojektowane i zbudowane przez polską firmę Astronika.

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11. Astronauta Michael Collins z radością słyszy więcej rozmów o misjach...

Misja Mars Pathfinder

Misja Mars Pathfinder. Zafascynowanie człowieka kosmosem od lat jest ogromne. Najlepszym przykładem są liczne misje i miliardy dolarów, które rocznie przeznaczane są na badania....