Strona główna Beyond Mars Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa

0
206
Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa
Źródło/ https://www.spacetelescope.org/images/heic1904c/

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa. Zespół astronomów pod kierownictwem Marka Showaltera z SETI Institute użył Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA / ESA do zbadania pochodzenia najmniejszego znanego księżyca krążącego wokół planety Neptune, odkrytego w 2013 roku.

“Pierwszą rzeczą, jaką sobie uświadomiliśmy, było to, że nie spodziewałbyś się znaleźć tak małego księżyca tuż obok największego wewnętrznego księżyca Neptuna” – powiedział Mark Showalter. Mały księżyc o szacowanej średnicy zaledwie około 34 km nazwano Hippocamp i prawdopodobnie jest fragmentem Proteusza, drugiego co do wielkości księżyca Neptuna i najbardziej oddalonego księżyca wewnętrznego. Hippocamp, wcześniej znany jako S / 2004 N 1, nosi nazwę morskich stworzeń o tej samej nazwie z mitologii greckiej i rzymskiej [1].

Orbity Proteusa i jego maleńkiego sąsiada są niewiarygodnie blisko, tylko w odległości 12 000 km. Zazwyczaj, jeśli dwa satelity o tak różnych rozmiarach współistniały w tak bliskim sąsiedztwie, albo większa z nich wyrzuciłaby mniejszą z orbity, albo mniejsza zderzyłaby się z większą.

Dzięki Hubble’owi wiemy, że mały kawałek Proteusza został pozostawiony i widzimy go dzisiaj jako Hippocamp.

Zamiast tego wydaje się, że miliardy lat temu zderzenie komety odbiło się od kawałka Proteusza. Obrazy z sondy Voyager 2 z 1989 r. Pokazują duży krater uderzeniowy Proteusza, prawie wystarczająco duży, by rozbić księżyc. “W 1989 roku pomyśleliśmy, że krater jest końcem historii” – powiedział Showalter. “Dzięki Hubble’owi wiemy, że mały kawałek Proteusza został pozostawiony i widzimy go dzisiaj jako Hippocamp.”

Teleskop Hubble pomaga odkryć pochodzenie najmniejszego księżyca Neptuna, Hippocampa
Źródło obrazu/ NASA ESA

Hippocamp jest tylko najnowszym wynikiem burzliwej i brutalnej historii systemu satelitarnego Neptuna. Sam Proteusz powstał miliardy lat temu po kataklizmicznym wydarzeniu z udziałem satelitów Neptuna. Planeta zdobyła ogromne ciało z pasa Kuipera, znanego obecnie jako największy księżyc Neptuna, Triton. Nagła obecność tak ogromnego obiektu na orbicie rozdarła w tym czasie wszystkie pozostałe satelity na orbicie. Szczątki z rozbitych księżyców ponownie zrosły się w drugą generację naturalnych satelitów, które dziś widzimy.

Później bombardowanie przez komety doprowadziło do narodzin Hippocampa, który można zatem uznać za satelitę trzeciej generacji. “Bazując na szacunkach populacji komet, wiemy, że inne księżyce w zewnętrznym Układzie Słonecznym zostały uderzone przez komety, roztrzaskane i wielokrotnie re-akreowane” – zauważa Jack Lissauer z Ames Research Center w Kalifornii, NASA, współwłaściciel nowych badań. “Ta para satelitów stanowi dramatyczną ilustrację, że księżyce są czasami rozbijane przez komety.”

 

Źródło/ Spacetelescope.org