czwartek , Listopad 14 2019
Strona główna / Aktualności / Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury

Czarna dziura zdjęcie. Źródło/ eventhorizontelescope.org

Astronomowie opublikowali zdjęcie czarnej dziury Międzynarodowa współpraca astronomów zaprezentowała obserwacje paradygmatu olbrzymiej czarnej dziury w sercu odległej galaktyki Messiera 87.

Event Horizon Telescope (EHT) – zestaw ośmiu naziemnych radioteleskopów w ramach współpracy międzynarodowej – został zaprojektowany do rejestrowania obrazów czarnej dziury. Dzisiaj, na skoordynowanych konferencjach prasowych na całym świecie, badacze EHT ujawniają, że im się to udało, ujawniając pierwszy bezpośredni wizualny dowód supermasywnej czarnej dziury i jej cienia.

Ten przełom został ogłoszony dzisiaj w serii sześciu artykułów opublikowanych w specjalnym wydaniu The Astrophysical Journal Letters. Obraz ujawnia czarną dziurę w centrum Messiera 87 , ogromnej galaktyki w pobliskiej gromadzie galaktyk Virgo. Ta czarna dziura znajduje się 55 milionów lat świetlnych od Ziemi i ma masę 6,5 miliarda razy większą niż Słońce.

Teleskop ETH

EHT łączy teleskopy na całym świecie, tworząc wirtualny teleskop wielkości Ziemi o niespotykanej dotąd czułości i rozdzielczości. EHT jest wynikiem wieloletniej współpracy międzynarodowej i oferuje naukowcom nowy sposób badania najbardziej ekstremalnych obiektów we Wszechświecie, przewidziany przez ogólną teorię względności Einsteina podczas stulecia historycznego eksperymentu, który po raz pierwszy potwierdził teorię.

 

czarna dziura zdjęcie
Czarna dziura zdjęcie. Źródło/ eventhorizontelescope.org

 

„Zrobiliśmy pierwszy obraz czarnej dziury” – powiedział dyrektor projektu EHT Sheperd S. Doeleman z Center for Astrophysics | Harvard i Smithsonian. „To niezwykły wyczyn naukowy dokonany przez zespół ponad 200 naukowców”.

Czarne dziury to niezwykłe kosmiczne obiekty o ogromnych masach, ale niezwykle kompaktowych rozmiarach. Obecność tych obiektów w ekstremalny sposób wpływa na ich środowisko, wypaczając czasoprzestrzeń i podgrzewając otaczający materiał.

Źródło/ eventhorizontelescope.org

Zobacz również

michael collins nasa apollo

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11

USA powinny pominąć księżyc, udać się na Marsa, mówi Michael Collins z Apollo 11. Astronauta …