piątek , Wrzesień 20 2019
Strona główna / Najnowsze / Apollo 11 historia projektu logotypu misji

Apollo 11 historia projektu logotypu misji

Apollo 11 - źródło/NASA

Obecny miesiąc, lipiec zdecydowanie należy do misji Apollo 11 i historycznego udanego lądowania człowieka  na Księżycu. W tym roku obchodzimy okrągłą, 50 rocznicę tego wydarzenia. 

Zgodnie z tradycją od załogi Gemini V, załoga Apollo 11 otrzymała zadanie zaprojektowania symbolu misji. Apollo 11 był i nadal jest jedną z najbardziej uznanych misji, jakie NASA kiedykolwiek miała. Oczy świata dotyczyły Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, dzięki czemu symbol Apollo 11 był nie tylko symbolem misji, ale także przedstawieniem intencji Ameryki, nadziei NASA i samych astronautów.

Mając przed sobą to trudne zadanie, astronauci postanowili stworzyć projekt. Po krótkiej dyskusji załoga postanowiła nie ujawniać swoich nazwisk. Michael Collins wyjaśnia: „Chcieliśmy wyłączyć nasze trzy nazwiska, ponieważ chcieliśmy, aby projekt był reprezentatywny dla wszystkich, którzy pracowali nad lądowaniem na Księżycu, a były to tysiące osób. Ponadto chcieliśmy, aby projekt był symboliczny, a nie wyraźny. ”

Poza utrzymywaniem nazw załogi poza logo, decyzja o użyciu cyfr arabskich „11” zamiast „XI” lub nawet „jedenastu” była niezwykle celowa. Neil Armstrong szczególnie nie lubił wypowiadać słowa „jedenaście” , ponieważ nie byłoby to łatwe do zrozumienia dla obcokrajowców, więc załoga zdecydowała się na „11”.

Kolega astronauta Jim Lovell zasugerował orła, narodowego ptaka Stanów Zjednoczonych. Podążając za tą propozycją, Michael Collins znalazł zdjęcie orła w książce National Geographic na temat ptaków: „Woda, drapieżne ptaki i zwierzyny łowne w Ameryce Północnej”, a następnie przerysował ją za pomocą kawałka bibuły. Następnie naszkicował pole kraterów pod pazurami orła i ziemię za skrzydłami. Ten wstępny projekt nie zadowalał załogi. Armstrong i Collins wierzyli, że nie reprezentuje on wszystkiego, co chcieli przekazać. Gałązkę oliwną zasugerował Tom Wilson, ekspert komputerowy i instruktor symulatora Apollo 11, jako symbol pokojowej wyprawy. Załoga była zachwycona tym pomysłem i Collins szybko zmodyfikował szkic, aby orzeł niósł gałązkę oliwną w dziobie.

apollo 11
Apollo 11 – źródło/NASA

Po podjęciu kilku decyzji dotyczących szczegółów, symbol był gotowy do przesłania. Wysoce realistyczny, księżyc w kratery był w kolorze szarym, orzeł brązowy i biały, niebieska ziemia, a niebo w kolorze czarnym (podobnie jak w przypadku powierzchni księżycowej). Ziemia, zawieszona jak mały niebieski marmur na czarnym niebie, jest właściwie niepoprawnie narysowana. Logotyp pokazuje, że Ziemia jest zacieniona po lewej stronie, podczas gdy Ziemia, patrząc z powierzchni Księżyca, byłaby ciemna na dole. Ten błąd nigdy nie został naprawiony.

Jednak początkowy projekt poprawki został odrzucony. Bob Gilruth, dyrektor ówczesnego Centrum Statków Kosmicznych Manned, widział, jak orzeł ląduje z pazurami rozciągniętymi jako zbyt wrogie i wojownicze. Więc gałązka oliwna została przeniesiona z ust orła do jego szponów, co stanowiło mniej groźną pozycję. Choć zadowolony z projektu, Michael Collins utrzymywał, że orzeł wyglądał „niewygodnie” w nowej wersji i „miał nadzieję, że upuścił gałązkę oliwną przed lądowaniem”.

Źródło/NASA

 

Facebook komentarze

Zobacz również

Źródło/ ISRO Indie

Indie lecą na Marsa – ISRO

Indie na Marsie? Mimo nieudanego lądowania na Księżycu możemy spodziewać się lotów orbitalnych i misji …

Advertisment ad adsense adlogger