poniedziałek , Październik 21 2019
Strona główna / Aktualności / Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach

Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach

Źródło obrazu: NASA

NASA Opportunity, łazik marsjański, który został zbudowany tak, by działał tylko przez trzy miesiące, został ogłoszony martwym w środę, 15 lat po tym, jak wylądował na czerwonej planecie. Sześciokołowy pojazd, który pomógł zebrać krytyczne dowody na to, że pradawny Mars mógł być do życia gościnny.

Kontrolerzy próbowali wiele razy nawiązać kontakt i wysłali ostatnią serię komend odzyskiwania we wtorek wieczorem wraz z ostatnią piosenką pobudki, Billie Holiday’s “I’ll Be Seeing You”. Nie było reakcji z kosmosu, tylko cisza.

Opportunity o wielkości koszyka golfowego przetrwało przez kilka lat swojego bliźniaka, łazika Spirit. Dwa wolno poruszające się pojazdy wylądowały po przeciwnych stronach planety w 2004 roku w celu misji, która miała trwać 90 dni.

Ostatecznie, Opportunity ustanowiło rekordy wytrzymałości i odległości.

Tocząc się, aż komunikacja zakończyła się w czerwcu, Opportunity przemierzył rekord 28 mil (45 kilometrów) na całym Marsie i pracował dłużej niż jakikolwiek inny lądownik – kiedykolwiek i kiedykolwiek.

Jego największym osiągnięciem było odkrycie, wraz z Duchem, dowodów na to, że pradawny Mars miał wodę płynącą na powierzchni i mógł być zdolny do podtrzymywania życia mikroorganizmów.

Opportunity eksplorował Perseverance Valley na Marsie, gdy przyszła burza piaskowa, a kontakt z nią zaginął. Burza była tak intensywna, że ​​od miesięcy zaciemniła niebo, uniemożliwiając przedostanie się promieni słonecznych do paneli słonecznych łazika.

Kiedy niebo w końcu się oczyściło, łazik milczał, a jego wewnętrzny zegar był prawdopodobnie tak pomieszany, że nie wiedział już, kiedy spać lub obudzić się, aby otrzymać polecenia. Kontrolerzy lotów wysłali ponad 1000 poleceń przywracania do Opportunity, wszystko na próżno.

Opportunity mars 2
Źródło obrazu: NASA

Ponieważ koszty projektu sięgają około 500 000 USD miesięcznie, NASA zdecydowała, że ​​nie ma sensu kontynuować.

Kiedy stało się jasne, że łazik wkrótce zostanie uznany za zmarłego, Bridenstine powiedziała, że ​​napotyka ludzi “trochę zduszonych”, ale ogólny nastrój był dobry.

Opportunity mars 3
Źródło obrazu: NASA

Naukowcy uważają to za koniec epoki, teraz, gdy zarówno Opportunity, jak i Spirit zniknęły.

Opportunity była piątą z ośmiu statków kosmicznych, które z powodzeniem wylądowały na Marsie, wszystkie należące do NASA. Pozostają tylko dwa: napędzany energią jądrową włóczęga Curiosity, który krąży od 2012 roku, i niedawno przybył InSight, który właśnie w tym tygodniu umieścił samo-ładującą się sondę na zakurzonej, czerwonej powierzchni.

Trzy kolejne lądowniki – z USA, Chin i Europy – mają wystartować w przyszłym roku.

Bridenstine stwierdziła, że ​​nadrzędnym celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie mikrobów w przeszłości lub nawet obecnych na Marsie i znalezienie odpowiednich lokalizacji dla wysłania astronautów.

“Myślę, że jest to ważna rzecz do zapamiętania” – powiedziała Bridenstine do AP. “Jest dużo więcej misji do zrobienia i jest o wiele więcej odkryć do zrobienia, a chociaż jest smutno, że przechodzimy z jednej misji do następnej, to naprawdę jest częścią jednego wielkiego celu.”

Opportunity mars 4
Źródło obrazu: NASA

Źródło: CNBC

Podsumowanie
Łazik Opportunity
Tytuł artykułu
Łazik Opportunity
Opis
Łazik Opportunity zakończył misję po 15 latach
Autor
Publikujący
Mars is cool

Facebook komentarze

Zobacz również

atmosfera Marsa źródo ESA

VIDEO Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie

Atmosfera Marsa i Ziemi, porównanie. Mars jest o połowę mniejszy od Ziemi pod względem średnicy …

Advertisment ad adsense adlogger